ZARADILI 25 MILIJUNA DOLARA: /

Islamska država otmice koristi i kao moćan alat za propagandu

Image
Foto: AFP/HO/AL-FURQAN MEDIA/Ilustracija

Islamska država je prošle godine uz pomoć otmica zaradila 25 milijuna dolara, procjena je to američkih obavještajaca. Otmice su također i moćan alat za propagandu.

26.9.2015.
16:30
AFP/HO/AL-FURQAN MEDIA/Ilustracija
VOYO logo

Posao se oslanja na špijune, doušnike, otmičare, tamničare i pregovarače koji završavaju posao nakon puštanja zatočenika. S nekima koji su bili uključeni u te procese razgovarao je sirijski novinar Omar Al-Maqdud.

Njega je prije dvije godine u njegovom domu u SAD-u posjetio američki novinar StevenSotloff i kazao mu je kako planira putovanje u Siriju. Omar je pokušao Stevena nagovoriti da se predomisli, no tri dana kasnije dobio je njegov e-mail iz sirijskog grada Aleppa. Steven je trebao pomoć s kontaktima. Nedugo nakon toga Sotloff je otet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
CRNO TRŽIŠTE: /

Evo kako Islamska država zarađuje uništavanjem povijesnih lokacija

Image
CRNO TRŽIŠTE: /

Evo kako Islamska država zarađuje uništavanjem povijesnih lokacija

Napadači naoružani kalašnjikovima

"Bila su tri automobila. Vidio sam ih iz daljine, na oko 500 metara", kazao je JusufAbubaker koji je Sotloffu dogovarao susrete. Jusuf je objasnio kako su im napadači blokirali put te da je on pokušao izvaditi oružje. Kada je vidio da se ispred njega nalazi 10 do 15 osoba s kalašnjikovima odustao je od svog nauma.

Obojica su oteti, no Abubaker je oslobođen nakon 15 dana zbog moćnih veza s brigadama koje se bore protiv sirijske vlade. Prije godinu dana Islamska država objavila je video smaknuća Stevena Sotloffa. U sličnim okolnostima nastradao je i novinar JamesFoley.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema informacijama organizacije Reporteri bez granica u Siriji je od 2011. godine ubijen 181 novinar i blogger. Nestalima ili zarobljenima još se smatra 29 osoba. Oni su taoci Islamske države ili drugih naoružanih ekstremističkih skupina.

Predstavljao se kao izbjeglica i vabio novinare

Omar je u turskom pograničnom gradu Antakyi susreo bivšeg agenta koji se predstavio kao AbuHuraira. On je, lažno se predstavljajući kao izbjeglica, vabio novinare koje su kasnije otimali. Detaljno je razrađivao planove i jedini zadatak mu je bio da novinara dovede na prikladno mjesto gdje će ga preuzeti otmičari.

Hurarira je bio pripadnik vojske Free Syrian Army nakon čega je prešao u lokalnu skupinu povezanu s al-Qaidom. Kasnije je počeo raditi za Islamsku državu. Iz nje je odlučio otiči nakon što su mu naredili da smjesti svojem prijatelju. On je svojeg prijatelja upozorio i kazao mu da napusti zemlju jer je postao meta. Prijatelj je Omaru potvrdio ovu priču.

Abu Huraira otkrio je kako je cijeli odjel posvećen otmicama te da strani novinari postaju njihova meta čim dođu u blizinu sirijske granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je prema procjenama američkih obavještajnih službi Islamska država zaradila 25 milijuna dolara, ponekad otimaju ljude samo kako bi ih kaznili.

Sirijski novinar Milad Al Shihaby otet je jer je izvještavao o strahotama Islamske države. Bio je zatvoren u ćeliji 13 dana, a cijelo vrijeme nosio je povez na očima dok je tri dana imao i povez i lisice. Kada su ga premjestili kod drugih zatvorenika oni su mu otkrili da su islamisti svoje zatvorenike znali objesiti za ruke i tako ih ostaviti dva do tri sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke od zatvorenika koji se nisu htjeli preobratiti na Islam, smaknuli su. Imao je sreće jer je FSA oslobodila područje na kojem se nalazio pa je preživio.

Specifična osobna pitanja za otmičare

MoutezShaklab radio je kao posrednik između otmičara i obitelji žrtava. Pomoću mreže kontakata diljem Sirije pronalazio je otete ljude.

"Nazovete otmičare, pitate ih imaju li tu osobu i oni kažu imaju li", kazao je Shaklab i dodao da istinitost navoda provjeravaju specifičnim osobnim pitanjima poput: "Kako se zove stariji preminuli brat otete osobe?" i "Koja je lokacija i datum njegove smrti".

Shaklab je kazao kako je bio posrednik u oslobađanju Belgijskog pisca PierraPiccinina da Prata te talijanskog novinara DomenicaQuiricoa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Njihove obitelji platile su četiri milijuna dolara. Novac je ubačen u kombi te je prebačen u zgradu gdje su se nalazili otmičari koji su prebrojali novac", kazao je Shaklab.

U ovom slučaju otmičari su bili bivši pobunjenici FSA koji su se pridružili islamističkim frakcijama. Dva pokušaja posredovanja s Islamskom državom nisu bila uspješna. Ti slučajevi bili su pravi primjeri otmica kojima cilj nije bio prikupiti novac već da se pokaže moć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BBC/Danas.hr

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo