JAKO ZANIMLJIVE BROJKE: /

Velika analiza otkrila tko su zapravo birači Mosta

Image
Foto: Pixsell, Grgur Zucko
16.11.2015.
10:20
Pixsell, Grgur Zucko
VOYO logo

Koristeći rezultate izlaznih anketa koje su provedene na dan izbora na 400 biračkih mjesta na uzorku od 34.353 ispitanika, sociolog Dragan Bagić s Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, analizirao je tko su birači Mosta. Poduzorak za birače Mosta iznosio je čak oko 4.700 ispitanika.

Izlazne ankete su uz osnovno pitanje za koga su birači glasali na biračkom mjestu uključivalo 3 do 4 dodatna pitanja koja služe za kontrolu strukture uzorka. Jedno od njih jest i izlazak i glasanje na izborima 2011. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SEDAM POSLIJEIZBORNIH SCENARIJA: /

Od velike koalicije i manjinske vlade do novih izbora

Image
SEDAM POSLIJEIZBORNIH SCENARIJA: /

Od velike koalicije i manjinske vlade do novih izbora

Za koga su Mostovi birači glasali 2011.?

Prema tim podacima, relativnu većinu biračkoga tijela Mosta (oko 38 posto) čine birači koji na izborima 2011. godine nisu glasali niti za HDZ niti za Kukuriku koaliciju, nego za razne male stranke od koji neke jesu ušle u Hrvatski Sabor (Laburisti, HSP dr. Ante Starčević, Nezavisna lista don Ivana Grubišića). Odmah iza se nalaze bivši birači Kukuriku koalicije, koji čine čak oko 30 posto biračkoga tijela Mosta. S druge strane, bivši birači HDZ-a čine znatno manje, tek oko 12 posto biračkoga tijela Mosta, dok 1/5 čine novi birači, koji nisu glasali na izborima 2011. godine.

Ovakvi rezultati su posve logični ako znamo da je Kukuriku koalicija od prošlih izbora izgubila oko 1/5 svoje biračke baze iz 2011. godine, odnosno oko 170.000 birača, dok s druge strane HDZ vjerojatno nije izgubio ništa od oko 550.000 birača iz 2011. godine, piše Bagić u analizi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zagrizli" novi birači

Nadalje, navodi da je vidljivo da je Most privukao natprosječno nove glasače te glasače manjih stranaka, gotovo dvostruku u odnosu na njihov udio u ukupnom uzorku. Most je, razumljivo, privukao ispodprosječno birače HDZ-a i Kukuriku koalcije, jer su oni bili uglavnom lojalni svojim prethodnim izborima, no i iz tog indeksa je vidljivo da je Most uzeo više birača Kukuriku koalicije nego HDZ-a.

SDP je izgubio više

Iz navedenih podataka se, navodi sociolog Bagić, može zaključiti da je Most privukao, relativno gledajući, prije svega birače malih stranaka te nove birače, ali i da u apsolutnom udjelu značajan dio u njegovom biračkom tijelu čine bivši birači Kukuriku koalicije iz 2011. godine. Iz ovih podataka se, dakle, ne može zaključiti da je Most uzeo više birača HDZ-u nego SDP-u i suradnicima, nego upravo suprotno. Teza da je Most morao uzeti HDZ-u temelji se na dojmu da je HDZ imao vrlo visoku podršku birača prije pojave Mosta, a onda tijekom recentne izborene kampanje pao.

Cijelu analizu Dragana Bagića možete pročitati OVDJE.

Nikola Grmoja: Profesor povijesti i sociologije koji je stvorio projekt Most

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo