Zastupnica konzervativne stranke u britanskom parlamentu Anna Soubry, u vrlo iskrenom intervjuu za Guardian rekla je kako vjeruje da zakon imena Scotland Act 2016 ima ozbiljnu šansu blokirati aktiviranje članka 50 Lisabonskog ugovora kojim bi započeli pregovori Bruxellesa i Londona o istupanju iz Unije.
Trebaju podršku Škotske
Prema jednom članku tog zakona ovakve odluke ne mogu se samo donijeti u Londonu pa prenijeti na Škotsku već ih mora usvojiti i škotski parlament. 'Utvrđeno je kako Parlament Ujedinjenog Kraljevstva ne može normalno donositi zakonodavne aktove u slučaju kad se odluke prenose na Škotsku, bez da ih potvrdi i škotski parlament', rekla je Soubry.
Uzmemo li u obzir da su Škoti većinski nastrojeni za ostanak u EU, znači li to da će Nicola Sturgeon u svojim rukama ima moć zaustaviti Brexit?
Dom Lordova u Westminsteru dobio je jasan pravni savjet stručnjaka - da bi Brexit bio moguć, potrebna im je podrška škotskog parlamenta.
Sve je vrlo nejasno
Nejasnoće su se pojavile s obzirom na činjenicu da se dio zakonodavnih akata za Škotsku donosi u u škotskom parlamentu, dio se prenosi iz Westminstera, a tu su i obvezujući pravni akti Europske unije.
Iako je cijela ova situacija vrlo nejasna, za očekivati je da će Nicola Sturgeon napraviti sve što je u njenoj moći da zaustavi izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU što bi ujedno značilo i izlazak Škotske iz EU, posebno uzmemo li obzir činjenicu da je na posljednjem škotskom referendumu za samostalnost upravo ostanak u EU bio presudan za konačnu odluku.