Svećenik je ubijen u francuskoj regiji Normandiji nakon što su dvojica muškaraca naoružana noževima, i tvrdeći da predstavljaju ISIS, zatočila taoce u crkvi prije nego što su ubijeni.
Svećeniku Jacquesu Hamelu (84) prerezali su grkljan, kazali su izvori istrage za svjetske medije. Francuski predsjednik François Hollande, koji je odmah otputovao u Saint-Étienne-du-Rouvray, nedaleko od Rouena, kazao je da su "napad izvela dvojica terorista koji tvrde da pripadaju ISIS-u".
ISIS preuzeo odgovornost
Islamska država preuzela je u utorak odgovornost za napad u crkvi na sjeveru Francuske, u kojem je ubijen 84-godišnji svećenik, a još jedna osoba teško je ozlijeđena.
Islamska država objavila je nedugo nakon napada putem agencije Amak da su dvojica napadača bili njezini "vojnici". Jedan od napadača bio je navodno već poznat francuskim vlastima.
Pokušao je otići u Siriju 2015. i po povratku u Tursku bio je uhićen zbog sumnje da je povezan s teroristima. Pušten je uz elektronički nadzor, rekao je za France Presse izvor blizak istrazi.
Petero ljudi - svećenik, dvije časne sestre i dvoje vjernika - bilo je u crkvi u trenutku kad su napadači ušli.
Glasnogovornik ministra unutarnjih poslova Pierre Henry Brandet kaže da je crkvu okružila francuska specijalna policija, koja se specijalizirala za otmice, te da su "dvojica napadača izašla iz crkve nakon čega su ih policajci ubili".
Tri taoca su oslobođena neozlijeđena, a jedan se bori za život.
'Oduprijet ćemo se barbarskom napadu'
Stanovnik čija kuća gleda na crkvu ispričao je za BFMTV: "Pristizalo je sve više policije, a tada je došlo do pucnjave. Naravno, s obzirom na to što se događa u svijetu odmah smo pomislili da je riječ o terorističkom napadu. Bilo je teško vjerovati da se to zaista događa."
Ured pariškog tužitelja kaže da je slučaj predan antiterorističkom sudu na istragu.
Hollande je stigao na mjesto događaja, zajedno s ministrom unutarnjih poslova Bernardom Cazeneuveom, ali nisu mogli ući u crkvu koja se pregledavala zbog eksploziva.
"Ranjena je cijela Francuska i svi katolici", "oduprijet ćemo se tom barbarskom napadu", poručio je na Twitteru premijer Manuel Valls.
Napad zgrozio Svetog Oca
Papa Franjo također je osudio taj "barbarski" napad, objavio je Vatikan. "Posebno smo šokirani jer se to strašno nasilje dogodilo u crkvi, u kojoj se objavljuje Božja ljubav", rekao je glasnogovornik Vatikana Federico Lombardi. Rekao je da Papa osjeća "bol i da je užasnut zbog tog apsurdnog nasilja" te da "najoštrije osuđuje svaki oblik mržnje."
Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je da je troje talaca oslobođeno i da su živi i zdravi.
'Želi se izazvati vjerski rat'
"U jednom trenutku napadači su izašli iz crkve i tada ih je ubila policija", rekao je glasnogovornik ministarstva. Potvrdio je da je jedan talac ubijen, a jedan u kritičnom stanju. "Strašno. Sve se radi kako bi se izazvao vjerski rat", komentirao je na Twitteru Jean-Pierre Raffarin, bivši konzervativni premijer koji sada predsjeda Vanjskopolitičkim odborom Senata.
Napad se dogodio gotovo dva tjedna nakon napada u Nici 14. srpnja, za koji je odgovornost preuzela Islamska država i u kojem je poginulo 84 ljudi, a više od 350 je ozlijeđeno. Dogodio se također na dan kada počinje Svjetski susret mladih u Krakovu, veliki katolički skup na kojem će sudjelovati papa Franjo.
Pogođena tri puta u 18 mjeseci napadima bez presedana (17 mrtvih u siječnju 2015., 130 mrtvih 13. studenoga, 84 mrtvih 14. srpnja), Francuska živi u strahu od novih napada koji će još više podijeliti društvo. Vlasti su već nekoliko puta produljile izvanredno stanje. Sada je na snazi do siječnja.