Osamnaest zemalja izvoznica nafte, uključivši i Rusiju, okupilo se u Dohi, no dogovor je propao zbog inzistiranja Saudijske Arabije da se zamrzavanju proizvodnje pridruži i Iran, koji to ne želi učiniti dok ne postigne razinu proizvodnje otprije sankcija.
Saudijska Arabija namjerno minirala dogovor?
Neki mediji smatraju kako je Saudijska Arabija namjerno minirala dogovor, što ozbiljno narušava vjerodostojnost proizvođača nafte u cjelini, piše Reuters.
"U bliskoj budućnosti, niže cijene nafte mogle bi uzdrmati svjetsku financijsku stabilnost", rekao je Frederic Neumann iz HSBC-a.
"Zabrinutost zbog financijske stabilnosti u energetskom sektoru i daljnje smanjenje kapitalnih ulaganja odmažu već ionako krhkom globalnom ekonomskom sustavu", istaknuo je on.
Pad traje već dvije godine
Cijene nafte potonule su jutros više od pet posto, anuliravši tako sve prošlotjedne dobitke, odnosno rast koji je nastupio nakon najavljenog zamrzavanja proizvodnje.
Trend pada cijena traje već dvije godine, i to zbog veće proizvodnje od potražnje. Sadašnje cijene još uvijek su za 60 posto niže u odnosu na sredinu 2014. godine kada su dostigle vrhunac i kada je cijena barela nafte bila više od 100 dolara. U veljači ove godine cijena barela pala je ispod 30 dolara, što je bio znak za alarm.