"Kroz svoju povijest i geografski položaj, kroz svoju imigraciju, Francuska je održala vrlo čvrste veze s islamom", napisao je Valls u eseju što je objavljen u francuskom tjedniku Le Journal du Dimanche.
Otrov ekstremizma
Prema njegovim riječima islam je druga najveća religija u Francuskoj i mnogi Francuzi ne identificiraju se s arapskom muslimanskom kulturom. Ipak, opasan otrov ekstremizma počeo se širiti zemljom, napisao je premijer Francuske dodajući: "Polako i dubinski, bez obzira na vanjske utjecaje i rastuće zajedništvo, razvija se model društva koji se protivi Republici i njezinim vrijednostima. Mnogi muslimani u Francuskoj postaju taoci fundamentalističkog Salafizma, Muslimanskog bratstva, koje koristi njihovu vjeru kao transparent, oružje protiv ostalih".
"Zato Pariz mora ostvariti ravnotežu s islamom kojom bi Republika ponudila garancije za slobodno prakticiranje vjere", zaključio je Valls.
"Nećemo moći garantirati slobodu islama"
"Ako islam ne pomogne Republici u borbi protiv onih koji potkopavaju slobode građana, Republici će biti iznimno teško garantirati slobodu njegovog štovanja".
Valls je već izjavio kako razmišlja o privremenoj zabrani inozemnog financiranja džamija nakon serije napada koje je izvela Islamska država.
Nemilosrdno onih koji pozivaju na nasilje i mržnju
"Ekstremizam gura stotine pojedinaca, često vrlo mladih muškaraca, žena ili onih koji su se nedavno preobratili na islam - da uzmu oružje i okrenu se protiv svoje zemlje", napisao je premijer zaključujući kako "moramo biti nemilosrdni prema onima koji promoviraju mržnju i zadovaraju nasilje." Zato će, najavio je, mjesta na kojima se drže džihadističke propovijedi biti zatvarana.
"Propovjednici koji su stranci bit će deportirani", poručio je Valls.
Francusku od siječnja prošle godine potresaju teroristički napadi povezani s Islamskom državom, a u zemlji je zbog toga još uvijek na snazi izvanredno stanje.