'nastavlja se diskriminacija!' /

Zabranja isticanja vjerskih obilježja za članove BiH pravosuđa ostaje na snazi, Islamska zajednica ogorčena

Image
Foto: AP Images

Islamske su zajednice članovima VSTV-a osporili pravo tumačenja islama i njegovih propisa pa tako i značenja hidžaba (marame)

11.2.2016.
15:31
AP Images
VOYO logo

Poglavarstvo Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini na stajalištu je kako se muslimane u toj zemlji sustavno diskriminira zbog čega će tražiti njihovu zaštitu kroz sve postojeće domaće i međunarodne instrumente, objavljeno je u četvrtak u Sarajevu u reagiranju na konačnu odluku Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTV) o zabrani nositeljima pravosudnih funkcija da ističu obilježja svoje vjerske, nacionalne ili političke pripadnosti.

VSTV je u siječnju donio odluku kojom je, pozivajući se na postojeće zakone u BiH, upozorio da sutkinje i tužiteljice tijekom obavljanja svog posla ne smiju isticati vjerske simbole što se odnosi i na hidžab odnosno maramu koje neke muslimanske žene nose oko glave kako bi time pokazale svoju vjersku opredjeljenost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovakva je odluka izazvala protivljenje nekih bošnjačkih organizacija pa i Islamske zajednice, zbog čega su u nekoliko gradova u BiH održani i javni prosvjedi.
VSTV je unatoč tome, na sjednici održanoj u srijedu, potvrdio kako odluka ostaje na snazi jer je temeljena na Zakonu o sudovima koji jasno propisuje zabranu isticanja vjerskih kao i političkih i nacionalnih simbola u sudnicama.

Rijaset (poglavarstvo) IZ u BiH na taj je zaključak reagirao priopćenjem u kojemu stoji kako je to "nastavak kršenja temeljnih ljudskih prava muslimana".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovima VSTV-a osporili su pravo tumačenja islama i njegovih propisa pa tako i značenja hidžaba (marame).

"Muslimani trebaju znati za ovakve uvredljive i diskriminirajuće postupke, ali i činjenicu da država BiH nastavlja sustavno diskriminirati muslimane odugovlačenjem da potpiše ugovor s Islamskom zajednicom kao najvećom vjerskom grupacijom u BiH, premda je isti ugovor potpisala sa Katoličkom crkvom 2006. i Srpskom pravoslavnom crkvom 2007. godine", poručili su iz IZ u BiH, uz konstataciju kako ovime država ugrožava ustavom zajamčeno pravo muslimana na slobodu njihove vjere.

Odluka VSTV-a i prije ovog očitovanja rijaseta IZ u BiH potaknula je brojne javne polemike pri čemu su istaknuta proturječna stajališta o tome je li nošenje hidžaba doista obveza muslimanski koja proistječe iz Kur'ana ili je pak riječ o voluntarističkoj interpretaciji koja nema ništa zajedničko s prakticiranje islama specifičnim za BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo