Sjeverna Koreja ima oružje kojim Kim Jong Un može praktički iz dnevnog boravka gađati čak i SAD.
"Naš poštovani vođa je sa širokim osmijehom na licu rekao dužnosnicima, znanstvenicima i tehničarima da će SAD biti nesretne s našim poklonom za njihov Dan neovisnosti. Pozvao ih je da američkim gadovima šalju male i velike poklon-pakete što češće", objavljeno je na nacionalnoj televiziji.
Na Dan neovisnosti lansirali su svoju prvu među-kontinentalnu raketu tvrde da joj je domet 11 i pol tisuća kilometara. Međutim, Rusija tome ne vjeruje. Misle da sjevernokorejska raketa može imati maksimalan domet od 6.700 kilometara. To bi značilo da mogu gađati ciljeve u Aziji i Europi.
Južna Koreja i SAD nisu ostale dužne.
"Proveli smo veliku, kombiniranu projektilnu vježbu kako bi demonstrirali snažnu volju i poručili da nećemo tolerirati nove provokacije Sjeverne Koreje", poručio je glasnogovornik južnokorejske vojske Roh Jae-cheon.
Odnosi na Dalekom istoku puno su ozbiljniji od pokazivanja mišića. Sjeverna Koreja ima i domet - i nuklearnu tehnologiju zbog čega su SAD, Japan i Južna Koreja tražili hitnu sjednicu Vijeća Sigurnosti UN-a.
Rusija i Kina, kao susjede Sjeverne Koreje, protive se sankcijama Pjongjangu i nasilnim rješenjima.
"Zadatak denuklearizacije cijelog Korejskog poluotoka ne može se, i ne bi trebalo, koristiti kao masku za pokušaje da se promijeni sjevernokorejski režim", rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Američki predsjednik ne tolerira mekanu politiku prema Sjevernoj Koreji pa je već preko Twittera zaoštrio u odnosima s Kinom.
"Trgovinska razmjena Kine i Sjeverne Koreje narasla je za 40 posto u prvom kvartalu. Toliko o tome da je Kina na našoj strani - ali, morali smo pokušati", poručio je Trump.
Trump će svoje frustracije vrlo brzo moći raspraviti oči u oči s kineskim predsjednikom na summitu G20 u Hamburgu gdje će pitanje sigurnosti na Korejskom poluootoku očito biti jedno od najvažnijih za svjetsku sigurnost.