"Republika Srpska je odlučna da živi svoj život kao država i odlučna je da sukladno Daytonskom sporazumu upražnjava svoja izvorna prava", kazao je Dodik novinarima prije nego što se zaputio na crkvenu liturgiju koju je u prijepodnevnim satima predvodio poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej koji je u Banju Luku doputovao kako bi i osobno sudjelovao u obilježavanju 9. siječnja kojega tamo proslavljaju kao "dan republike".
Parijarh Irinej: Republika Srpska je djelo Božje
Patrijarh Irinej poručio je da je Republika Srpska srpsko nacionalno i duhovno biće i da nije slučajno nastala, već je "djelo Božje da sačuva srpski narod, da bi opstao i ostao na ovim prostorima koji su zaliveni krvlju i utemeljeni na kostima".
Dodik je pak obilježavanje 9. siječnja iskoristio kao povod za ponavljanje tvrdnji o RS kao državi te kako bi ponovo zaprijetio raspadom BiH za koju je ustvrdio kako je neodrživa. "RS nitko neće zadržati u BiH ako joj se ne vrate izvorne daytonske ovlasti za koja je ona primarno zainteresirana", kazao je Dodik.
Parada pa svečana akademija na koju stižu i Nikolić i Vulin
Uz skladbu "Marš na Drinu" sudionici parade među kojima su bili i policajci naoružani strojnicama prošli su glavnom banjolučkom ulicom dok su sa strane u počasnom stroju stajali i vojnici iz sastava oružanih snaga BiH iako im je ministarstvo obrane BiH to zabranilo, javlja Hina.
Sudionici parade zaustavili su se na središnjem trgu pred tribinom na kojoj su bili predsjedatelj Predsjedništva BiH Mladen Ivanić i predsjednik RS Milorad Dodik te drugi visoki enitetski dužnosnici a među njima je bio i srpski princ Aleksandar Karađorđević.
Dodik je u kratkom govoru čestitao "dan kojega se tako dugo u povijesti čekalo" dodajući kako je RS stvorena kao "odgovor na zov srpskog naroda da se na ovim prostorima napravi država".
"Nikada nećemo odustati od onoga što jeste naš identitet, naša država, naša RS", kazao je Dodik.
Središnji dio proslave bit će svečana akademija na kojoj će sudjelovati predsjednik Srbije Tomislav Nikolić. Svoj dolazak najavio je i srpski ministar rada Aleksandar Vulin, dok je premijer te države Aleksandar Vučić poslao čestitku, piše Blic.
"Vama, Vladi i narodu RS želim čestitati Dan Republike, u nadi da ćete Srpsku ponosno i ljubomorno čuvati i štititi, baš kao i mir i stabilnost u cijeloj Bosni i Hercegovini", poručio je Vučić u pismu koje je uputio Dodiku u kojem se dodaje i da će uvijek imati podršku Srbije i njenog naroda.
Unatoč zabrani postrojili se vojnici
Nakon probe u nedjelju i unatoč izričitoj zabrani Ministarstva obrane BiH, u ponedjeljak su oko podneva u središtu grada ponovno postrojeni pripadnici oružanih snaga BiH. Riječ je o 40-ak vojnika iz sastava Treće pješačke pukovnije oružanih snaga koja baštini tradicije vojske bosanskih Srba. Njihov zapovjednik predao je prijavak predsjedatelju Predsjedništva BiH Mladenu Ivaniću.
Ivanić je nakon obilaska postrojbe njihovom zapovjedniku naložio da vojnici "ostanu na lokaciji" što će praktično značiti njihovu nazočnost paradi u povodu "dana RS" iako u mimohodu neće izravno sudjelovati kako je to ranije tražio predsjednik RS Milorad Dodik.
Stožer NATO-a u Sarajevu ranije je upozorio kako bi bilo kakvo djelovanje pripadnika oružanih snaga BiH u obilježavanju 9. siječnja predstavljalo jasno kršenje zakona i njhove prisege na vjernost BiH pa bi predstavljalo osnov za stegovni postupak i otpust iz vojne službe.
Osiguranje s dugim cijevima i oklopnjacima
Za sigurnost obilježavanja neustavmog praznika u Banjoj Luci se brine čak tisuću policajaca, a na ulice su izašla i oklopna vozila, piše Klix.ba na čijim fotografijama se mogu vidjeti i duge cijevi na ulicama.
Na ulicama Banja Luke je više od 1000 policajaca
Na ulicama su i oklopnjaci
Dan RS slavi se i u Prijedoru gdje se građanima dijeli kuhano vino i torta s ucrtanim porukama povodom 25. rođendana RS. Neustavni praznik navodno se obilježava i u drugim gradovima i općinama Republike.
Ustavni sud BiH je 2015. godine obilježavanje 9. siječnja proglasio neustavnim jer je riječ o obilježavanju datuma iz 1992. godine kada je dio srpskih zastupnika u skupštini tadašnje SR BiH protuzakonito proglasio "srpsku republiku BiH" usvajajući deklaraciju s jasno izraženim ciljem "razgraničenja" od Hrvata i tadašnjih muslimana te odvajanje velikog dijela teritorija BiH i njegova zadržavanja u sastavu "velike Srbije".