Uklanjanje predstavlja značajni odmak od dosadašnje politike tvrtki koje vode društvene mreže a posljedica su sve snažnijeg pritiska vlada.
Novom politikom obuhvaćeni su video sadržaji u kojima se prikazuju pojedinci i skupine koje su SAD ili britanska vlada proglasile terorističkima a u njima nema nasilja i govora mržnje koji je već ranije zabranjen na You Tubeu.
Predstavnik YouTubea, koji zbog sigurnosti nije želio biti imenovan, potvrdio je da se radi o novoj politici tvrtke no nije želio odgovoriti kada se počela primjenjivati.
YouTube je od ranije poznatim teroristima zabranio stavljanje video sadržaja, a novom politikom želi obuhvatiti i druge militante koji bi pokušali isto učiniti.
Među uklonjenim snimkama su stotine videa ubijenog Anwar al-Awlakija, koji je regrutirao nove pripadnike al Kaide svojim predavanjima o povijesti islama. Radi se o snimkama predavanja nastalih mnogo prije nego što je počeo pozivati na nasilje protiv SAD-a.
Vlade i organizacije za zaštitu ljudskih prava godinama vrše pritisak na YouTube da ukloni sve sadržaje povezane s ekstremistima jer smatraju da takva propaganda radikalizira gledatelje i pridonosi smrtonosnim terorističkim napadima.
EU i SAD ove su godine zaprijetili posljedicama tvrtkama koje ne reagiraju a Njemačka je u lipnju usvojila zakon koji predviđa novčane kazne za društvene mreže koje odmah ne uklone govor mržnje i koje se kreću do 50 milijuna eura.
Do sada je You Tube zastupao stajalište da je dovoljno huškačke ekstremističke video sadržaje opremiti upozorenjima i onemogućiti njihovo vezanje s reklamama kako ne bi mogli stvarati prihode autorima snimaka.