Wikileaks je objavio detalje u vezi, kako kažu, raširenih hakerskih alata kojima se služi američka CIA.
Navodno im je glavno hakersko oružje računalni virus koji ciljano napada Windows, Android, iOS, OSX te Linux sustave, kao i internetske rutere.
Neki su od softvera razvijeni u samoj agencije, a u razvijanju ostalih im je navodno pomogla i britanska agencija MI5, koja je razvila sustav za hakiranje Samsung televizora.
Glasnogovornik CIA-e nije potvrdio ove navode, kao ni glasnogovornik britanskog Ministarstva unutarnjih poslova, prenosi BBC.
Iz Wikileaksa su izjavili da je njihov izvor s njima podijelio ove informacije kako bi potaknuo debatu o tome "prelaze li hakerske mogućnosti CIA-e njihove ovlasti".
Samsungove televizore modela F8000 navodno su pokušali hakirati još 2014., i to na način da su stvorili mogućnost "lažnog gašenja", kako bi na taj način uvjerili korisnike da su im ekrani isključeni dok bi ustvari snimali zvukovne zapise pa ih internetom slali do CIA-inih računalnih servera.
Također, razvili su i kod za hakiranje Android sustava s kojim su nakon toga navodno zarazili telefone korisnika Samsunga, HTC-a i Sonyja, između ostalog, te su na taj način mogli čitati poruke izmijenjene na Whatsapp, Signalu, Telegramu i Weibu.
Uz to je navodno oformljena i specijalizirana CIA jedinica koja se bavila iPhoneima i iPadovima, te je zahvaljujući tome agencija mogla vidjeti lokaciju korisnika, aktivirati kameru i mikrofon uređaja te čitati komunikaciju koja se odvijala preko poruka.
Osim toga tvrdi se da je CIA pokušala razviti način da zarazi i
sisteme upravljanja automobilom, da su pronašli načina i da
zaraze računala koja nisu spojena na internet ili ostale mreže,
kao i da su našli načina da se bore proziv poznatih
antivirusnih programa.
Wikileaks je rekao da se radi o prvoj seriji objava informacija
koje planiraju podijeliti a tiču se CIA-inih cyber aktivnosti.