Visoki vojni dužnosnici Rusije nedavno su razgovarali o korištenju taktičkog nuklearnog oružja u Ukrajini, tvrdi više američkih dužnosnika na koje se poziva New York Times. Navode i kako predsjednik Rusije Vladimir Putin nije sudjelovao u tim razgovorima, međutim, sama činjenica da su se oni dogodili uznemirila je Washington.
Rusija u posljednje vrijeme sve više spominje nuklearno oružje (iako je to iz Putinove perspektive tema koju nameće Zapad) kako se stvari mijenjaju na bojištu u Ukrajini i kako su njezini gubici sve veći.
No, američki dužnosnici također su poručili da i dalje nemaju dokaza da ruske snage premještaju nuklearno oružje ili poduzimaju druge radnje koje bi mogle biti uvod u nuklearni napad. Obavještajni podaci o razgovorima koji su održani u ruskim vojnim krugovima pred američke dužnosnike stigli su prvi put sredinom listopada, piše NY Times.
Američki dužnosnici nisu otkrili o kojim su točno scenarijima za korištenje nuklearnog oružja raspravljali ruski generali. Međutim, CIA-e William J. Burns još ranije je tvrdio da bi Putina gubici na bojištu mogli "gurnuti" prema potencijalno očajničkom činu upotrebe nuklearnog oružja kako bi ostvario pobjedu u Ukrajini.
Dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost John F. Kirby nije želio komentirati detalje iznesene u tekstu NYT-a, ali je napomenuo da SAD od samog početka ruske prijetnje o korištenju nuklearnog oružja smatra vrlo uznemirujućima te ih ne shvaća olako.
"Od samog početka smo bili jasni da su komentari Rusije o potencijalnoj uporabi nuklearnog oružja duboko zabrinjavajući i da ih shvaćamo ozbiljno", rekao je Kirby.
Pentagon procjenjuje da Rusija ima zalihe od čak 2000 taktičkih nuklearnih bojnih glava. Taktičko nuklearno oružje nikada nije korišteno u borbi. Ima manju snagu i namijenjeno je za korištenje na manjim dometima od bojevih glava koje nose interkontinentalne balističke rakete.
"Pažljivo pratimo sve što se događa, ali zasad ne vidimo znakove da bi Rusija doista mogla upotrijebiti nuklearno oružje", poručio je.