U kratkome priopćenju objavljenom na internetskim stranicama stoji da je Liu umro od višestrukog zatajenja organa, unatoč naporima liječnika da ga se spasi.
Šezdesetjednogodišnji Nobelovac 2009. je osuđen na 11 godina zatvora zbog "poticanja na subverziju državnih vlasti" nakon što je kao suautor sudjelovao u izradi Povelje 08, dokumenta što ga je 2008. potpisalo 300 intelektualaca, kojim se poziva na demokratsku i pravnu državu u Kini, jednostranačkoj zemlji kojom vlada moćna Komunistička partija.
Onemogućen mu je dolazak po nobelovu nagradu
U lipnju je pušten iz zatvora i prebačen u bolnicu nakon što mu je dijagnosticiran rak jetre u terminalnoj fazi.
Nobelovu nagradu dobio je 2010. za "dugu nenasilnu borbu za temeljna ljudska prava u Kini", kako je tada obrazložio norveški Odbor za dodjelu Nobelove nagrade. Dolazak na dodjelu nagrade onemogućen mu je.
Liu Xiaobo bio je jedan od istaknutih sudionika i vođa prosvjeda na trgu Tiananmen 1989.
Svijet žali zbog smrti kineskog Nobelovca i poziva Peking da pusti njegovu suprugu
Iz svijeta u četvrtak dolaze brojni izrazi sućuti nakon vijesti o smrti dobitnika Nobelove nagrade za mir i kineskog aktivista Liu Xiaoboa, uz pozive da se hitno pusti na slobodu njegova supruga i da joj se dopusti odlazak iz Kine, javljaju agencije.
"Danas se pridružujem onima u Kini i širom svijeta koji tuguju zbog tragičnog odlaska dobitnika Nobelove nagrade za mir Liu Xiaoboa, koji je umro služeći dugu zatvorsku kaznu u Kini zbog mirne promidžbe demokratskih reformi", rekao je u priopćenju američki državni tajnik Rex Tillerson. "Pozivam kinesku vladu da pusti Liu Xiu iz kućnog pritvora i omogući joj da ode iz Kine, kao što ona želi", naglasio je.
Američki veleposlanik u Kini Terry Branstad pozvao je Kinu da pusti sve zatvorenike savjesti.
Francuska je također pozvala kinesku vladu da dopusti supruzi Liu Xiaoboa i čitavoj obitelji slobodno kretanje. "Unatoč dugim razdobljima zatočenosti i to više od trideset godina, on nikad nije prestao hrabro braniti temeljna prava i slobodu govora", rekao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian u priopćenju.
Njemačka kancelarka Angela Merkel kazala je da je duboko ožalošćena viješću o smrti Liu Xiaoboa, nazvavši ga hrabrim borcem za građanska prava i slobodu govora.
Ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel kazao je da Kina mora pustiti Liu Xiu i njezina brata da napuste zemlju i dođu u Njemačku ili bilo koju drugu zemlju koju žele. "Kina sada ima odgovornost brzo, transparentno i uvjerljivo odgovoriti na pitanje nije li rak mogao biti otkriven puno ranije", naglasio je. Njemačka vlada u srijedu je pozvala Peking da pusti Liu Xiaoboa da ode iz zemlje i kazala da ga je Njemačka spremna primiti.
KINESKOM NOBELOVCU OTKAZUJU ORGANI: Peking se i dalje protivi njegovu odlasku u inozemstvo
Kineski se Nobelovac želio otići liječiti u inozemstvo, ali mu kineska vlada to nije omogućila.
Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson također je naglasio kako se trebao omogućiti odlazak na liječenje u inozemstvo tom kineskom aktivistu. "Trebalo mu se omogućiti da izabere liječenje u inozemstvu koje su mu kineske vlasti višekratno uskratile", kazao je u priopćenju.
Odbor za dodjelu Nobelove nagrade za mir objavio je da kineska vlada snosi veliku odgovornost za smrt Liu Xiaoboa.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres izrazio je duboku žalost i sućut, rekao je njegov glasnogovornik.