Voda iz nuklearke iscurila u more

Ispuštanje dva tipa radioaktivnih čestica u prva 3-4 dana od katastrofe u Japanu doseglo je 20 do 50 posto radijacije koja je zabilježena u prvih deset dana nakon tragedije u Černobilu.

23.3.2011.
11:54
VOYO logo

Policija je potvrdila informaciju o 9.487 smrtno stradalih u potresu i tsunamiju, te o 15.617 nestalih, što je ukupno 25.104 mrtva i nestala. Ozlijeđeno je ukupno 2.755 osoba.

U tokijskom gradskom vodovodu otkrivena je stopa radijacije koja premašuje dopuštenu razinu za dojenčad, objavile su u srijedu vlasti u glavnom gradu. U vodi je izmjereno 210 bekerela radioaktivnog joda po kilogramu, što je dvostruko više od razine dopuštene za dojenčad, objasnio je dužnosnik gradskih vlasti u Tokiju. Lokalne vlasti savjetuju da se voda iz slavine ne daje bebama niti da je se koristi za pripremu hrane iz bočica. Za ostale stanovnike voda nije opasna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije je objavljeno da su Sjedinjene Države zabranile uvoz japanskog mlijeka, voća i povrća iz područja u blizini oštećene nuklearne elektrane Fukushime, pošto su u srijedu japanske vlasti objavile da je povišena razina radijacije pronađena na 11 vrsta povrća i u mlijeku.

Izravna šteta veća od bilijun kuna

Inače, japanska vlada objavila je u srijedu da će izravna šteta od potresa i tsunamija iznositi između 16 i 25 bilijuna jena (između 950 milijarda i 1,6 bilijuna kuna), što ovu prirodnu katastrofu čini najskupljom u povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je objavila da se radi o procjeni iznosa koji će biti potreban za izgradnju uništene infrastrukture, tvornica i kuća, ali ona ne pokriva neizravne ekonomske gubitke.

Šteta od razorna potresa u Kobeu 1995. godine iznosila je oko 500 milijardi kuna.

UN-ova agencija za atomsku energiju (IAEA) objavila je kako ima pozitivnih pomaka u razorenoj japanskoj nuklearki, ali da je ukupna situacija i dalje ozbiljna.

"Ima nekih pomaka vezanih za opskrbu električnom strujom... iako ukupna situacija i dalje ostaje ozbiljna", rekao je na konferenciji za novinare dužnosnik IAEA-e Graham Andrew. Dodao je kako su japanske vlasti javile agenciji da je razina radijacije oko nuklearke opada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema austrijskom Središnjem institutu za meteorologiju i geodinamiku, ispuštanje dva tipa radioaktivnih čestica u prva 3-4 dana od katastrofe doseglo je 20 do 50 posto radijacije koja je zabilježena u prvih deset dana nakon tragedije u Černobilu.

Sličan francuski institut u utorak je procijenio da je radijacija iz nuklearke Fukushima dosegla 10 posto radijacije iz Černobila, najveće svjetske nuklearne katastrofe koja se dogodila 1989.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ti proračuni mogli bi izazvati dodatnu bojazan u Japanu i šire zbog zagađenja prehrambenih proizvoda, kao što su mlijeko i povrće oko japanske nuklearke.

Andrew je novinarima također rekao da je jedan radnik u Fukushimi bio izložen velikoj količini radijacije koja može povećati rizik oboljenja od raka.

U očajničkom pokušaju da rashlade reaktore i šipke s istrošenim nuklearnim gorivom, radnici su upumpavali morsku vodu u rashladni sustav nuklearke. Dužnosnici su objavili da je dio te vode iscurio natrag u more.

Radioaktivne čestice stižu u Eoropu Tijekom srijede u središnju Europu trebale bi stići radioaktivne čestice iz uništene nuklearke Fukushima Daiichi u Japanu. Još je u utorak potvrđeno da su radioaktivne čestice stigle do Islanda, no izmjeren je tek 'minimalan broj čestica'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po riječima neimenovanih diplomatski izvora, koji su potvrdili informaciju da su radioaktivne čestice stigle u Europu, čestica je premalo da bi naškodile ljudima. I njemački Ured za zaštitu od radijacije u srijedu je potvrdio da će razina radioaktivnih čestica biti zanemariva.

"Samo je pitanje dana kad će se one raštrkati cijelom sjevernom hemisferom. Nad Europom neće biti opasnosti za ljudsko zdravlje", rekao je Andreas Stohl, znanstvenik u Norveškom institutu za zračno istraživanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, bečka agencija Ujedinjenih naroda za nadzor mogućeg kršenja zabrane testiranja atomske bombe (CTBTO), ima 63 postaje diljem svijeta za nadzor radioaktivnih čestica, a jedna se nalazi u islandskome glavnome gradu Rejkjaviku. Te postaje mogu uhvatiti sitne čestice, u ovome slučaju izotope joda. CTBTO kontinuirano zemljama članicama šalje podatke, ali ne objavljuje ih javno.

specijal-201012070191004-Više o temi katastrofa u Japanu

Vezani članci:

arti-201103220076006 arti-201103210120006 arti-201103200047006

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo