žalba za navodni damping /

Vlada Srbije surađivat će s Bruxellesom: pokrenut postupak zbog cijena čelika kojeg izvoze u EU

Image
Foto: Srdjan Ilic/PIXSELL

Europski proizvođači čelika zatražili su istragu o cijenama srpskog čelika i pozivaju se u žalbi na Protokol 5. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju

10.7.2016.
14:31
Srdjan Ilic/PIXSELL
VOYO logo

Vlada Srbije priopćila je u nedjelju da će "potpuno surađivati" sa Europskom komisijom (EK) nakon što je Bruxelles pokrenuo istragu o cijenama čelika koji se iz Srbije izvozi u EU.

Vlada Srbije "upoznata je s postupkom pokrenutim po žalbi za navodni damping pri izvozu čelika u EU, a koju je uložio Eurofer, udruga proizvođača čelika iz EU, i u potpunosti će u rješavanju ovog pitanja surađivati sa Evropskom komisijom", istaknuto je u priopćenju iz vladina ureda za medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Očekujemo da od EK uskoro dobijemo potpunu dokumentaciju, s preciznim informacijama na temelju kojih ćemo pripremiti odgovor, u uvjerenju da proizvođači iz Srbije nisu prekršili pravila anti-dampinga", navela je vlada u Beogradu.

Uvjerena je "da će i EK prihvatiti te argumente".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski proizvođači čelika zatražili su istragu o cijenama srpskog čelika i pozivaju se u žalbi na Protokol 5. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), koji se odnosi na državnu pomoć i izvozne procedure.

U priopćenju EK-a, koje su dan ranije objavili beogradski mediji, navodi se da je istraga pokrenuta na temelju dokaza koje su dostavili europski proizvođači čelika u svezi s periodom od početka srpnja 2015. do 30. lipnja 2016. godine, kada je Željezarom u Smederevu upravljao 'HPK inženjering' na čelu sa Slovakom Peterom Kamarašom.

Kineska kompanija "Hesteel" kupila je Željezaru Smederevo i službeno ju preuzela početkom srpnja, nakon čega je slijedila službena istraga zbog damping cijena čelika iz Srbije koju je pokrenuo službeni Bruxelles.

Euopska udruga industrije čelika (Eurofer) priopćila je tada da "postoji zabrinutost u svezi s preuzimanjem imovine" Željezare Smederevo i bojazan hoće li kupnja kineskog "Hesteela" narušiti tržišne uvjete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Euroferu su zabrinuti jer kineske kompanije primaju državnu pomoć i na taj način "praktično neizravno stižu i subvencije u zemlje kandidate za prijem u EU".

Također, čelnici Eurofera poručili su kako bi "sličnu situaciju mogli imati i u zemljama članicama EU, jer postoje ponude kineskih kompanija za europske čeličane".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postoji zabrinutost da bi kineski proizvodi mogli  biti uvezeni u Srbiju, a zatim izvezeni u EU. To, naravno, nije u skladu s propisima Europske unije, te ako bi se to dogodilo uvjeren sam da bi Europska komisija reagirala”, izjavio je ranije prvi čovjek Eurofera Axel Eggert za regionalnu televiziju N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo