U posljednjih nekoliko dana više od 70 gradova stavljeno je u potpuni ili djelomični lockdown zbog COVID-a što tako utječe na više od 300 milijuna ljudi.
Lokalne vlasti žure iskorijeniti infekcije pod svaku cijenu dok kineski lider Xi Jinpinga očekuje svoj treći mandat.
CNN je tako izračunao da od 20. kolovoza najmanje 74 grada s ukupnom populacijom od 313 milijuna uvela su karantene koje pokrivaju cijele gradove, okruge ili više četvrti. To uključuje i 15 glavnih gradova pokrajina i Tianjin, grad sa statusom pokrajine.
Mnoga su ograničenja još uvijek na snazi. Prema kineskom financijskom časopisu Caixin, 33 grada trenutno su pod djelomičnim ili potpunim lockdownom.
Stručnjaci kažu da će sljedećih tjedana na taj popis vjerojatno biti dodano više gradova.
Bez obzira na to što se tako ograničavaju životi i poslovanje, Kina inzistira na tome da politika nultog COVID-a spašava živote. Zdravstveni dužnosnici naveli su relativno nisku stopu cijepljenja starijih osoba i neodgovarajuću zdravstvenu skrb u ruralnim područjima kao prepreke ublažavanju ograničenja, ali kineski stručnjaci za javno zdravstvo kažu da su i politički čimbenici odigrali veliku ulogu.
Xi Jinping, zagovornik beskompromisne strategije zemlje bez COVID-a, sprema se prihvatiti i treći petogodišnji mandat vrhovnog lidera na 20. stranačkom kongresu koji treba početi 16. listopada. Ovaj pomno osmišljeni događaj trebao bi biti trenutak proslave i isticanja postignuća partije i Xija osobno tijekom desetljeća na vlasti.
Početkom ove godine, bolni dvomjesečni lockdown u Šangaju izazvao je reakciju javnosti i osakatio gospodarstvo, zbog čega su neki doveli u pitanje pristup nulte tolerancije. Xi je odgovorio oštrim upozorenjem protiv kritičara, obećavši da će se "odlučno boriti protiv bilo kakvih riječi i djela koji iskrivljuju, sumnjaju ili poriču" njegovu politiku nulte tolerancije COVID-a.
"Ovo im daje snažan poticaj da poduzmu oštre, ekstremno preventivne mjere. U sljedećih mjesec i pol dana vidjet ćemo više gradova pod karantenom", rekao je Yanzhong Huang, viši suradnik za globalno zdravlje u Vijeću za vanjske odnose.
Primjerice u jugozapadnoj Kini, megalopolis Chengdu našao se u lockdownu sa svojih 21 milijun stanovnika. Vlasti su u nedjelju produžile karantenu na veći dio grada i naredile više masovnih testiranja od ponedjeljka do srijede.
Osim toga bore se i s problemom nestašice hrane pa su tako u zapadnoj regiji Xinjiangu, neki stanovnici u okrugu Yining oglasili se na društvenim mrežama kako bi okončali jednomjesečni lockdown jer tvrde da je doveo do nestašica hrane i drugih potrepština.
Iako je u početku javnost podržavala pristup nulte tolerancije, sve više ljudi postaje frustrirano beskrajnim ograničenjima u njihovom svakodnevnom životu, kao i razornim posljedicama po gospodarstvo.