King Island jedva da se i može nazvati urbanom sredinom, jer na tom otoku, smještenom između jugoistočne obale Australije i Tasmanije, ima više krava nego ljudi. Otok, ipak, postaje prototip jedne od najmodernijih tehnologija.
Tradicionalno, energiju su proizvodili pomoću generatora na dizel, ali danas se oko 2.000 stanovnika i nekoliko industrijskih pogona strujom opskrbljuje i pomoću izvora obnovljive energije. Među najvećim industrijskim potrošačima je tvornica za proizvodnju sira, piše Al Jazzera.
"Do sada smo iz obnovljivih izvora dostigli prosjek potrošnje od 7,5 sati struje dnevno. To je dovoljno za napajanje cijelog otoka", kaže David Brown, inženjer kompanije Hydro Tasmania.
Spajanje dviju inovacija
Ironično, ciljevi iz obnovljive energije postignuti su pomoću zadržavanja dizelskih agregata te namjernom potrošnjom velikih količina energije.
http://c.brightcove.com/services/viewer/federated_f9?isVid=1&isUI=1
"Problem je u tome što je energija iz vjetra nepouzdana. Ako vjetra nema, svjetla se gase. Ipak, ne valja ni kada je vjetra previše. Višak može preopteretiti sistem", javlja Al Jazeerin reporter Andrew Thomas.
Prekretnica je napravljena kada su se spojile dvije inovacije: generator koji se pali i troši dizel samo kada proizvodnja iz obnovljivih izvora padne ispod potražnje, te jedan otpornik koji automatski troši struju kada obnovljivi izvori proizvode više nego što je potrebno.
Velika nada je da se kombinacija vjetroelektrana i solarnih panela, koja se koristi na King Islandu, može primijeniti i na druge zabačene dijelove svijeta koji se oslanjaju na dizelske generatore.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/australija-se-okrece-obnovljivoj-energiji