dugoočekivana odluka / Velika Britanija postala prva država koja je dozvolila in vitro oplodnju od tri roditelja

Image
Foto: RTL

Britanski parlament je prošle godine glasao o promjeni zakona kako bi dopustio takve postupke, a očekuje se da bi se prve bebe začete tom metodom mogle roditi već 2017

16.12.2016.
8:15
RTL
VOYO logo

Velika Britanija je u četvrtak postala prva država koja je službeno dozvolila in vitro oplodnju (IVF) od tri roditelja. 

Dugoočekivanom odlukom britanske agencije za oplodnju i embriologiju (HFEA) dano je konačno odobrenje takozvanom mitohondrijskom transferu za kojeg liječnici tvrde da može spriječiti neizlječive nasljedne bolesti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski parlament je prošle godine glasao o promjeni zakona kako bi dopustio takve postupke, a očekuje se da bi se prve bebe začete tom metodom mogle roditi već 2017.  

Glavni savjetnik vlade za znanost Mark Wolport pohvalio je odluku kao "pažljivu i obazrivu" procjenu koja Britaniju svrstava u predvodnike napretka medicine. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tehnika uključuje intervenciju u proces oplodnje kako bi se uklonili mitohondriji koji, ako imaju grešku, mogu izazvati fatalne srčane probleme, otkazivanje jetre, moždane poremećaje, sljepoću i mišićnu distrofiju.

"Doniranje mitohondrija stvara mogućnost za liječenje potencijalno kobnih stanja, te će donijeti nadu stotinama obitelji u Velikoj Britaniji", tvrdi Dagan Wells, profesor u biomedicinskom istraživačkom centru na Oxfordskom sveučilištu i jedan od mnogih stručnjaka koji su pozdravili ovu odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak se naziva IVF "od tri roditelja" jer će bebe, rođene iz genetski modificiranih embrija, imati DNA majke, oca i ženske darivateljice. 

Jeremy Farrar, direktor svjetske zdravstvene humanitarne organizacije Wellcome Trust, tvrdi kako je ovo "velik dan za ljude s mitohondrijskim bolestima". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživačke skupine diljem svijeta ispitale su ove tehnike u nizu eksperimenata, no one se još nisu koristile za liječenje pacijenata u Velikoj Britaniji. 

Prva i dosad jedina beba rođena je ovom tehnikom ranije ove godine, kad su američki liječnici u klinici u Meksiku pomogli tim postupkom jednom jordanskom paru. Međutim, to pitanje u Meksiku nije regulirano zakonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo