Vučić je u nedjelju pobjedio u prvom krugu predsjedničkih izbora u Srbiji s 55,1 posto glasova, a njegovi protukandidati su se žalili na neregularnost izbora i prljavu izbornu kampanju.
Skupovi nazvani "Prosvjed protiv diktature" počeli su u ponedjeljak navečer nakon poziva preko društvenih mreža, a sudionici, većinom mladi i studenti, ne nose stranačka obilježja i nemaju vođe.
Demonstranti, koji su se u utorak okupili u petnaestak srbijanskih gradova, nisu istaknuli nikakve konkretne zahtjeve.
Potporu su im pružili Vučićevi protukandidati Saša Janković, Ljubiša Šreletačević Beli i Boško Obradović te oporbena Nova Srbija Velimira Ilića, donedavnog koalicijskog parnera Vučićeve Srprske napredne stranke.
Drugoplasirani na predsjedničkim izborima, donedavni pučki pravobranitelj Saša Janković, poručio je u pisanom priopćenju da u potpunosti podržava mirne prosvjede i pozvao sujdionike na "samokontrolu i staloženost", upozoravajući ih da su "planovi vještački izazvanog nasilja" koji bi bili pripisani njemu - kao inspiratoru, "najopasnija manipulacija vlasti koja ih sprema i koja se lako može otrgnuti kontroli".
U središtu Beograda je nekoliko tisuća ljudi koji su u mimohodu od Skupštine Srbije prema Trgu Republike prošli pored zgrade vlade i došli do željezničkog kolodvora uzvikujući parole protiv Vučića, "Izlazite van", "Lopovi, lopovi", "Pokrali ste izbore".
Okupljanje u Beogradu počelo je oko 18 sati ispred Doma Narodne skupštine, praćeno zvucima zviždaljki i bubnjeva, a potom je prosvjedni mimohod krenuo prema Terazijama i Trgu Republike u samom središtu grada.
Prosvjednici su zastali i negodovali ispred sjedišta tablioda "Informer" koji izravno podržava Vučića i njegovu Srpsku naprednu stranku (SNS), a potom to ponovili ispred zgrade dnevnog lista Politika i sjedišta Radio-televizije Srbije.
Oko 21.30 okupljeni u Beogradu gotovo su se probili do ulaza u srbijanski parlament, ali ih je zaustavio kordon interventne policije kojima su poručili "Koga branite?" i "Spustite pendreke".
Počeli su se raziliazitiu oko 22 sata, javljaju elektronički mediji, navodeći da ozbiljnijih incidenta nije bilo.
Osim u Beogradu, prosvjedi se održavaju u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu i još nekoliko gradova Srbije.
Mediji izvještavaju o skupinama prosvjednika u Užicu, Subotici, Leskovcu, Subotici, Zrenjaninu, Jagodini, Boru, Kraljevu i Novom Pazaru, a više od 1000 učenika srednjih škola i studenata u Čačku prosvjedovalo je ranije danas u središtu tog grada zbog rezultata predsjedničkih izbora.
Novosadski prosvjed, za razliku od beogradskog, ima organizatora - Studentski pokret Novi Sad u kojem naglašavaju da prosvjeduju "protiv bijede, prevare i laži ovog sistema" jer vlast "mlade desetljećima laže, a kad završe fakultete ne ostaje im ništa drugo nego da se pakiraju".
"Ovaj prosvjed je antipolitički i njime žele pokazati nezadovoljstvo" sustavom vlasti, poručio je Studentski pokret Novi Sad.
Aleksandar Vučić je ranije u utorak u Mostaru rekao da su "prosvjedi u redu dok nisu nasilni", ocjenivši kako "svako može biti sretan ili nesretan zbog izbornih rezultata".