Facebook, Twitter i Youtube prije pola su godine potpisale kodeks ponašanja koji propisuje da u Europi moraju na svako pojavljivanje govora mržnje reagirati u roku od 24 sata.
'Potrebno je više truda'
Unatoč potpisu, toga se ne pridržavaju, tvrdi u izvještaju europska povjerenica za pravosuđe Vera Jourova i dodaje da im u stvarnosti treba puno duže od 24 sata za reakciju, a u to vrijeme pregledaju tek 40 posto prijavljenih slučajeva, piše Reuters. Tek za 48 sati pregledaju 80 posto prijavljenog sadržaja, što znači da je potrebno više truda.
KAJTAZI O VRIJEĐANJU NA FACEBOOKU: ‘Nisam očekivao ispriku od Culeja nego od Plenkovića’
'Ako Facebook, Youtube, Twitter i Microsoft žele uvjeriti mene i ministre da pristup bez donošenja zakona po ovom pitanju djeluje, morat će reagirati brže i jače se potruditi u nadolazećim mjesecima', rekla je Vera Jourova za Financial Times, prenosi Reuters.
Ministri pravosuđa sastat će se u Bruxellesu
Ipak, situacija nije ista u svakoj zemlji članici, stoji u njezinom izvještaju. Njemačka i Francuska tako uklone više od 50 posto rasističkih sadržaja na društvenim mrežama, no primjerice Austrija ukloni tek 11 posto takvih sadržaja, a Italija samo 4 posto.
Ministri pravosuđa Europske unije sastat će se u četvrtak u Bruxellesu kako bi raspravljali o tom problemu. Očekuje se da će apelirati na tvrtke da razjasne određena pitanja poput uklanjanja terorističke propagande i pomaganja u dostavljanju dokaza o stranim borcima.
SDP-OVKA PRIJAVILA ŽELJKA GLASNOVIĆA DORH-U: ‘Poticao je na nasilje i mržnju’