Prosvjedi u Turskoj ušli su u svoj 12. dan. Prosvjednici optužuju Erdoganovu vladu da postaje autoritarna i pokušava nametnuti konzervativne islamske vrijednosti u sekularnoj državi. Prema nekim izvještajima, policija i okupljeni prosvjednici sukobili su se u Ankari i u ponedjeljak navečer. Policija je na prosvjednike bacala suzavac i rastjerivala ih vodenim topovima.
Kronologija događanja
19:00 Komercijalni turski TV kanali po prvi puta uživo izvještavaju s prosvjeda. Očito televizije više ne mogu ignorirati događanja u svojoj zemlji
18:42 Prosvjednici kažu da se neće sastajati s Erdoganom sutra s obzirom na ovo što se događa danas
17:47 I dalje traju sukobi između policije i prosvjednika. Prosvjednici pokušavaju istjerati policiju s Taksima
17:24 Vlasnik najveće izdavačke kuće u Turskoj napisao je kako strahuje da bi se događaji u Turskoj danas mogli izroditi u građanski rat
16.50 Turska policija dobila je kontrolu nad Taksimom, ali su ih prosvjednici odbili kada su pokušali ući u Gezi park, javlja Guardian
15:30 Human Rights Watch izvještava kako je u prosvjedima na Taksimu ozlijeđeno 15 ljudi. Uglavnom od suzavca. Jedan je prosvjednik zadobio i ozljede mozga.
15:00 Nenadani upad policije na Taksim uslijedio je nakon što je turski premijer Tayyip Erdogan pristao u srijedu se sastati s organizatorima prosvjeda. Njegov zamjenik Bulent Arinc rekao je da će Erdogan saslušati "pobunjenike", ali da ilegalni prosvjedi neće biti dopušteni. Prema izvještaju Guardiana vlasti su uhitile čak i odvjetnike koji brane pohapšene prosvjednike.
Guverner Istanbula Huseyin Avni Mutlu rekao je da njihov cilj nije protjerivanje prosvjednika već uklanjanje transparenata i crteža.
'Moje strpljenje ima granice'
Erdogan je ranije prosvjednicima poručio da njegovo strpljenje ima granice, ali izgleda da će ih ipak saslušati. Od početka prosvjeda četvero ljudi je poginulo, a više od 5.000 ih je ozlijeđeno.
Erdogan je nešto prije podneva pozvao prosvjednike da napuste ulice.