Nitko nije mogao predvidjeti da će upravo to malo, betonsko pristanište, postati geopolitičko žarište. Prije nekoliko godina jedva se koristilo, a i dan danas nastanjuju ga većinom galebovi, piše New York Times.
Uspavana grčka luka Alexandroupoli preuzela je središnju ulogu glede američke vojne prisutnosti u istočnoj Europi. Pentagon od tamo transportira goleme arsenale, kako kažu, s ciljem obuzdavanja ruske agresije.
A to povećanje američke prisutnosti razbjesnilo je ne samo Rusiju već i susjednu Tursku. Rat u Ukrajini preoblikovao je gospodarske i diplomatske odnose u Europi.
Turska i Grčka - obje članice NATO-a, ali između njih postoji dugotrajno neprijateljstvo. To uključuje sukob oko Cipra i teritorijalne sporove u Sredozemlju.
Nagli porast vojnih aktivnosti pozdravila je grčka vlada, većina njenih balkanskih susjeda i lokalno stanovništvo. Nadaju se kako će Amerikanci potaknuti regionalno gospodarstvo i osigurati sigurnost.
"Mi smo mala zemlja", rekao je Yiannis Kapelas, 53, vlasnik kafića u Alexandroupoliju. "Dobro je imati veliku zemlju koja će nas štititi."
Nadolazeća prodaja luke Alexandroupoli podigla je strateške uloge. Četiri skupine natječu se za kupnju najvećeg udjela - dvije tvrtke su američke i izravno ih podupire Washington, a druge dvije se mogu dovesti u vezu s Rusijom.
Američke vojne operacije u Grčkoj uvelike su se pojačale otkako je Rusija napala Ukrajinu, a najviši dužnosnici u Rusiji i Turskoj nazvali su to prijetnjom nacionalnoj sigurnosti.
"Za koga su oni ovdje?", pitao se u lipnju turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, misleći na američke vojne ispostave u Grčkoj. "Odgovor koji daju je - protiv Rusije. Ne vjerujemo u to", dodao je.
Okupacija Ukrajine pogodila je Grke, koji su počeli povlačiti paralelu između imperijalne retorike predsjednika Vladimira Putina i teritorijalnih zahtjeva Turske.
"Znamo kakva je bol izbjeglica", rekao je Dimosthenis Karavoltsos, ugostitelj u Alexandroupoliju. "Uopće nije bilo pitanja na kojoj bismo strani trebali biti."
Grčka vlada bila je jedna od prvih koja je poslala vojnu pomoć Ukrajini, zbog čega ju je Kremlj stavio na popis "neprijateljskih" zemalja.
Strah od Turske i solidarnost s Ukrajinom gurnuli su Grčku bliže Washingtonu, a SAD-u je omogućila prošireni vojni pristup na nekoliko lokacija.