"Trenutno smatramo da se radi o jednom počinitelju labilnog psihičkog zdravlja", rekao je hamburški ministar za unutarnje poslove Andy Grote.
On je isto tako istaknuo kako je napadač, a riječ je o Palestincu rođenom u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, bio zaveden u datoteku islamista, ali ga se nije smatralo akutno opasnim.
Iako se govori o "vjerskim pobudama" pri napadu, u kojem je u petak poslijepodne počinitelj u jednom samoposluživanju u hamburškoj četvrti Barmbek usmrtio 50-godišnjeg muškarca te ozlijedio još pet osoba, policija trenutno istražuje u svim smjerovima.
Kako je priopćeno, 26-godišnji počinitelj je 2015. u Njemačkoj podnio zahtjev za političkim azilom, koji mu je odbijen. Prije toga je boravio u Norveškoj, Švedskoj i Španjolskoj.
Protiv njega je podignuta mjera protjerivanja, koja nije mogla biti izvršena zbog toga što ne posjeduje putne isprave. Gradonačelnik i premijer savezne pokrajine-grada Hamburga Olaf Scholz, kritizirao je činjenicu da mnoge osobe koje nemaju pravo boravka u Njemačkoj ne mogu biti protjerane zbog toga što ne posjeduju putne isprave.
"Ovo pokazuje da moramo u najkraćem mogućem ruku ukloniti ove pravne i praktične prepreke koje sprečavaju protjerivanja", rekao je Scholz.
Policija je još jučer pretražila izbjeglički smještaj u kojem je počinitelj živio, ali nije naznačeno je li u toj akciji pronađen bilo kakav dokazni materijal.
"Podigao je nož u zrak i dva puta jasno uzviknuo 'Alahu akbar'", rekao je jučer jedan svjedok agenciji dpa. Slično je ostalim medijima potvrdilo i nekoliko drugih svjedoka. Policija, koja je odmah nakon napada uhitila napadača, jučer nije htjela potvrditi napise o islamističkoj pozadini ovog napada.
Do napada je došlo u jednom samoposluživanju u hamburškoj četvrti Barmbek, nakon čega su na ulice izišli pripadnici antiterorističkih postrojbi hamburške policije.
Napadača, koji je, kako svjedoče prolaznici, djelovao "potpuno nekoordinirano", savladali su prolaznici i predali policiji.
Prvotne glasine kako se radi o dva napadača nisu se potvrdile.
Napad se dogodio u lancu supermarketa Edeka, u ulici punoj trgovina, u popularnoj četvrti na sjeveroistoku grada.
Ulice su ubrzo bile pune policijskih vozila, u blizinu je stigao i helikopter, a u supermarket su upale brojne snage reda. "Bio je to velik šok", kazao je novinarima Omar, prodavač u kiosku u sklopu supermarketa.
Unatoč tome što motiv napada još nije službeno utvrđen, do napada dolazi u ozračju napetosti u Njemačkoj, u kojoj su vlasti na oprezu zbog islamističke prijetnje, pogotovo nakon što je u napadu kamionom na pješačku zonu u Berlinu u prosincu 2016. ubijeno 12 ljudi, a odgovornost za napad je preuzela Islamska država. To je bio najsmrtonosniji teroristički napad na njemačkom tlu.
Njemačke službe sigurnosti procjenjuju da u Njemačkoj boravi oko 10.000 radikalnih islamista, od čega se procjenjuje da bi njih 1600 moglo biti sklono pribjegavanju nasilju.
Političar Kršćansko-demokratske unije (CDU) Angele Merkel i jedan od najžešćih unutarstranačkih protivnika njezine izbjegličke politike, Wolfgang Bosbach, rekao je za dnevnik Helibronner Stimme kako hamburški slučaj pokazuje potrebu strože kontrole granica.
"Moramo hitno početi s konzekventnom zabranom ulaska svim osobama koje preko trećih zemalja i bez putnih isprava ulaze u Njemačku. Mi moramo znati tko nam ulazi u zemlju", rekao je Bosbach.
Neki analitičari procjenjuju da bi nakon hamburškog napada tema sigurnosti i izbjeglica ponovno mogla postati temom predizborne kampanje za parlamentarne izbore krajem rujna, što bi moglo naškoditi Angeli Merkel i pogodovati populistima iz Alternative za Njemačku (AfD).