Unosniji posao od prodaje i proizvodnje kokaina

Kriminalci u Kolumbiji su otkrili novi, čak unosniji posao od uzgajanja koke – eksploataciju zlata.

27.9.2012.
7:17
VOYO logo

Cijena zlata neprestance raste, tako da su i narkobosovi Kolumbije shvatili da je posao sa zlatom u međuvremenu postao još unosniji nego uzgoj koke i proizvodnja kokaina. Kako procjenjuju stručnjaci za borbu protiv organiziranog kriminala, u međuvremenu u najmanje osam regija u Kolumbiji (Antioquia, Chocó, Córdoba, Bolívar, Santander, Tolima i u Valle y Cauca) tamošnjim kriminalcima više nije droga najvažniji izvor prihoda – nego eksploatacija zlata.

Područje današnje Kolumbije je i prije dolaska španjolskih konkvistadora bilo poznato po zlatnom nakitu i zlatarskom umijeću tamošnjih urođenika. U tamošnjim planinama još uvijek postoje nalazišta zlata, ali naravno da mafijaši i u ovom poslu ostaju ono što jesu – kriminalci. Imaju više od tisuću rudnika i dakako da nisu niti pomišljali tražiti nekakvu dozvolu za eksploataciju, niti ikome plaćaju za korištenje rudnih bogatstava te zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uništavaju sve oko sebe

S druge strane, vađenje zlata zahtijeva i stručno znanje – i velike investicije koje jedva mogu proći neopaženo od lokalnih institucija. Ali kako izvještava kolumbijski list El Tiempo, mafijaši sve te probleme rješavaju na 'svoj' način: ako je baš nužno, plaća se mito lokalnim političarima, čak i tvrtkama koje se bave eksploatacijom zlata. List se poziva na istraživanje španjolskog mirovnog instituta Toledo, koje otkriva da mafijaši koriste usluge i legalnih institucija za geološka istraživanja tako da novcem ili prijetnjama nasiljem otkrivaju gdje treba kopati i dolaze do tehnologije za eksploataciju zlata.

Naravno, kod tehnologije kriminalce jedino zanima kako uz što manje troškove doći do što veće zarade. Utoliko se 'tehnologija' svodi na masovno korištenje kemije – u pravilu je tu riječ o spojevima žive i drugim izuzetno otrovnim kemikalijama koje onda uništavaju sav okoliš i truju rijeke i podzemne vode. Uništavanje je već toliko uzelo maha da Frederic Masse iz instituta Toledo uzaludno upozorava kako bi se to ilegalno kopanje zlata ''moglo pretvoriti u prokletstvo za čitavu zemlju'' ako se ne pridržavaju barem najosnovnijih pravila za zaštitu okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali kriminalce ne zanima niti okoliš niti ljudi koji žive na tim područjima. Zapravo, mafijaši nisu prvi koji su počeli s ilegalnim vađenjem zlata, nego su gerilci ilegalne revolucionarne organizacije FARC otkrili tamošnje zlato kao izvor prihoda i u međuvremenu je stvorena simbioza revolucionara i kriminalaca.

Država ne zarađuje niti centa

I jednim i drugim tamošnje stanovništvo, osobito indijanskog podrijetla, samo smeta tako da je u samo prvih osam mjeseci ove godine protjerano gotovo devet tisuća stanovnika sa svojih zemljišta. Međunarodne organizacije za prognanike procjenjuju da je u proteklim godinama protjerano četiri milijuna stanovnika Kolumbije – u pravilu iz područja gdje se nalaze rudna bogatstva, piše Deutsche Welle.

Prije, dok su mafijaši bili zainteresirani za kokain, još su trebali tamošnje urođenike da uzgajaju koku i da pomažu u njegovoj destilaciji. Ali posao sa zlatom je još unosniji nego posao s drogom jer u tim, tako stvorenim pustim ''oslobođenim područjima'' odmah započinje eksploatacija zlata. Što je za kriminalce još bolje, kod zlata baš nitko ne pita previše odakle je ono došlo. A stručnjaci mirovnog instituta Toledo smatraju da u međuvremenu više od 80% zlata koje dolazi iz Kolumbije – zapravo potječe iz ilegalnih nalazišta od kojih niti država niti tamošnje stanovništvo ne dobiva niti centa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo