Umjesto za tisuće žrtava, Europa brine za elektrane

17.3.2011.
9:28
VOYO logo

Gregg Esterbrook, Reutersov autor, u svojem novom komentaru ističe kako je situacija u Japanu strašna – ali zbog potresa i tsunamija, a ne zbog trenutačne situacije u kojima se nalaze nuklearne elektrane.

''Potres i tsunami ubili su tisuće, ako ne i na desetke tisuća ljudi. To je neopisiva tragedija. Oštećeni reaktori u Fukushimi nisu ubili nikoga, ali predstavljaju opasnost, pogotovo za radnike koji se herojski bore kako bi popravili kvarove. Šteta za javnost bit će minimalna, ukoliko će zdravlje javnosti uopće biti ugroženo'', smatra Esterbrook.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaje kako u istom trenutku SAD i Europska unija više razmišljaju o nuklearnim elektranama, nego o poginulim, nestalim i ozlijeđenim stanovnicima Japana.

''Reakcije na nuklearne elektrane u Japanu pokazuju nedostatak perspektive. Tako je Washington Post na naslovnici objavio 'Velika nuklearna katastrofa'. Potres i tsunami bili su katastrofe, elektrane mogu prouzročiti puno manju štetu, no i dalje ih se predstavlja kao 'katastrofu''', napisao je Esterbrook.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, upozorava kako se naveliko pogrešno tumači opasnost od nuklearnih reaktora, koji zauzimaju potpunu pozornost medija. Tvrdi da ne mogu uzrokovati nuklearnu eksploziju, nego da mogu propustiti radijaciju, što se, osim Černobila, već dogodilo nekoliko puta, a radijacija iz nuklearnih reaktora nije uzrokovala ozbiljnije posljedice za ljudsko zdravlje.

Nuklearne elektrane oružje su protiv klimatskih promjena

Spominje i kao je u istom izdanju Washington Post objavio i članak koji upozorava da je strah veća opasnost za ljudsko zdravlje od raka, te dodaje da se strah u Japanu širi iz dana u dan.

Esterbrook u komentaru ističe kako je samo protekle godine 11 ljudi poginulo u eksploziji naftne platforme Deepwater Horizon, dok je još 29 osoba smrtno stradalo u rudniku u Zapadnoj Virginiji, a ništa se slično nije dogodilo niti u jednoj nuklearnoj elektrani u SAD-u ili Europskoj uniji.

''Dim koji nastaje izgaranjem ugljena diljem svijeta uzrokuje brojne bolesti dišnih putova i uzročnik je brojnih preuranjenih smrtnih slučajeva svake godine, no niti jedan sličan problem nije povezan s nuklearnim elektranama. Točno je da je nuklearna nesreća u Japanu najveća od Černobila, no razmislite što to znači – četvrtinu stoljeća atomska energija nije napravila nikakvu štetu, dok je u isto vrijeme upotreba nafte i ugljena diljem svijeta odnijela na tisuće života i uzrokovala globalno zatopljenje. Ako nesreća u Japanu poveća protivljenje politike prema nuklearnoj energiji, klimatske promjene postat će sve gore'', zaključuje Esterbrook.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

specijal-201012070191004-Više o temi katastrofa u Japanu

Vezani članci:

arti-201103160330006 arti-201103160423006 arti-201103160378006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo