UŽIVO: RAT U UKRAJINI /

Ukrajinci se osvećuju Rusima s dronovima kakav je pao usred Zagreba? Procurila snimka uništavanja još jednog ruskog tenka

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Danas je 286. dan rata u Ukrajini, a događanja iz minute u minutu pratite uživo na portalu Net.hr

6.12.2022.
7:57
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo
  • 286. dan rata u Ukrajini
  • Isključenja struje diljem Ukrajine
  • Ukrajinci dronovima gađali rusku zračnu luku?
  • Rusi nastavljaju napade na regiju Zaporižiju
  • Ruska državna banka pod kibernetičkim napadom
  • Ruska oporba pozvala Putina na prekid mobilizacije
  • Rusija i Ukrajina razmijenile ratne zarobljenike

TIJEK DOGAĐAJA:

Ukrajinci gađali ruske baze letjelicama kakva je pala u Zagreb?

22.56 - Prema analizama vojnih stručnjaka, Ukrajinci su ruske zračne baze gađali prastarim sovjetskim dronom, i to navodno istim onim modelom koji se 10. ožujka srušio u Zagrebu. Ove bespilotne letjelice iz 80-tih godina prošlog stoljeća više aktivno ne koristi ni jedna vojska na svijetu osim ukrajinske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Zeljko Hladika/PIXSELL

Njemačka blokirala Poljsku da postavi Patriot

22.19 - Njemačka je blokira ponudu Poljske za postavljanje sustava protuzračne obrane Patriot u Ukrajinu. Poljski ministar obrane Mariusz Blaszczak izjavio je da je razočaran odlukom, donesenom nakon razgovora s njemačkom kolegicom Christine Lambrecht, budući da bi "raspoređivanje Patriota u zapadnoj Ukrajini povećalo sigurnost Poljaka i Ukrajinaca".

Snimka uništavanja ruskog tenka

19.29 - Na Twitteru se pojavila nova snimka uništavanja ruskog tenka od strane specijalnih ukrajinskih postrojbi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napadi na ruske zračne luke imat će psihološki utjecaj

19.28 - Napadi na zračne luke duboko unutar Rusije imat će snažan psihološki učinak, rekao je u utorak visoki zapadni dužnosnik, dodajući da to znači da će Moskva morati dobro razmisliti kako da njezini bombarderi dalekog dometa budu na sigurnom.

Zračna baza Engels, nedaleko od Saratova i 600 kilometara od Ukrajine, i još dvije zračne baze bile su zadnja dva dana meta napada dronovima.  Ukrajina nije preuzela odgovornost za napade, ali ih slavi, a Rusija je odgovorila "masivnim napadom na kontrolni sustav ukrajinske vojske".

Otkriven još jedan pritvorski objekt

18.30 - Tužitelji su otkrili još jedan ruski pritvorski objekt u Khersonskoj oblasti. Ruski okupatori navodno su koristili taj objekt za zatočenje više od 100 ljudi proukrajinskih stavova. Zatočenici su mogli biti izloženi fizičkom i psihičkom pritisku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađari blokirali 18 milijardi eura pomoći Ukrajini

Mađarska je u utorak na sastanku ministara financija država članica EU-u blokirala makroekonomsku financijsku pomoć Ukrajini u visini od 18 milijardi eura, pokušavajući isposlovati da joj se odobre sredstva iz kohezijskih fondova i mehanizma za oporavak od pandemije, a češko je predsjedništvo skinulo s dnevnog reda cijeli paket.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nismo mogli usvojiti paket u cjelini, ali nismo obeshrabreni. Naša je ambicija i dalje da u siječnju počnemo isplaćivati pomoć Ukrajini", izjavio je češki ministar financija Zbynek Stanjura.

Više pročitajte OVDJE.

Ukrajinska veleposlanstva u Danskoj i Rumunjskoj zaprimila 'krvave pakete'

13:55 - Ukrajinska veleposlanstva u Danskoj i Rumunjskoj primila su "krvave pakete", rekao je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba. To je još jedan u nizu paketa poslanih ukrajinskim veleposlanstvima diljem Europe, uključujući i Zagreb.

U paketima su se nalazile životinjske oči obložene tekućinom. Za pakete još nitko nije preuzeo odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija i Ukrajina razmijenile su po 60 ratnih zarobljenika

13:50 - Šef kabineta ukrajinskog predsjednika Andrij Jermak potvrdio je da su Moskva i Kijev razmijenili 60 ratnih zarobljenika u posljednjoj seriji razmjena.

Među onima koji su vraćeni u Ukrajinu su deseci onih koji su branili opkoljenu željezaru Azovstal u lučkom gradu Mariupolju, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinski napadi dronovima dugog dometa testiraju rusku protuzračnu obranu

12:20 - Treći ruski aerodrom gorio je u utorak nakon napada dronom, dan nakon što je Ukrajina demonstrirala očiglednu novu sposobnost prodiranja stotinama kilometara duboko u ruski zračni prostor napadima na dvije ruske zračne baze. Dužnosnici u ruskom gradu Kursku, koji se nalazi bliže Ukrajini, objavili su slike crnog dima iznad aerodroma u ranim jutarnjim satima u utorak nakon najnovijeg udara. Guverner je rekao da je tamo zapaljeno skladište nafte, ali nije bilo žrtava.

Taj je napad uslijedio dan nakon što je Rusija objavila da su bespilotne letjelice iz sovjetskog doba pogodile zračnu bazu Engels u kojoj se nalazi ruska flota golemih strateških bombardera, i bazu u Rjazanu, samo nekoliko sati vožnje od Moskve.

Kijev nije izravno preuzeo odgovornost za napade, ali ih je slavio. "Ako Rusija procijeni da su incidenti bili namjerni napadi, vjerojatno će ih smatrati jednim od strateški najznačajnijih propusta zaštite snaga od početka njezine invazije na Ukrajinu", priopćilo je u utorak britansko ministarstvo obrane. "Ruski zapovjedni lanac vjerojatno će nastojati identificirati i nametnuti ozbiljne sankcije ruskim časnicima odgovornima za dopuštanje takvog incidenta."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da su tri pripadnika vojske ubijena u napadu na Rjazan. Iako se radilo o napadima na vojne ciljeve okarakterizirali su ih kao terorizam i rekli da je cilj bio onesposobiti njihove zrakoplove dugog dometa.

New York Times, pozivajući se na visokog ukrajinskog dužnosnika, rekao je da su dronovi uključeni u napade u ponedjeljak lansirani s ukrajinskog teritorija, a da je barem jedan od napada izveden uz pomoć specijalnih snaga u blizini baze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina nikad ne priznaje odgovornost za napade unutar Rusije. Upitan o tim napadima ukrajinski ministar obrane Oleskij Reznikov ponovio je ono što Ukrajinci redovito govore - da su eksplozije u ruskim bazama izazvali neoprezni pušači. "Vrlo često Rusi puše na mjestima gdje je zabranjeno pušenje", rekao je.

Savjetnik ukrajinskog predsjednika Oleksij Arestovič otišao je i dalje, ističući da je Engels jedina ruska baza koja je potpuno opremljena za divovske bombardere koje je Rusija koristila u napadima na Ukrajinu. "Oni će pokušati raspršiti (strateške zrakoplove) na aerodrome, ali sve to komplicira operaciju protiv Ukrajine. Jučer smo, zahvaljujući njihovom neuspješnom pušenju, postigli vrlo veliki rezultat", rekao je.

Ruski komentatori objavili su na društvenim mrežama da bi, ako Ukrajina može udariti tako duboko unutar Rusije, možda mogla pogoditi i Moskvu. "Sposobnost oružanih snaga Ukrajine da dosegnu vojne ciljeve duboko u teritoriju Ruske Federacije ima vrlo simbolično i važno značenje", napisao je ukrajinski vojni analitičar Serhij Zgurets na web stranici Espreso TV.

Ogromni bombarderi dugog dometa Tupoljev koje Rusija drži u zračnoj bazi Engels glavni su dio njezinog strateškog nuklearnog arsenala, slično B-52 koje su Sjedinjene Države rasporedile tijekom hladnog rata. Rusija ih koristi u svojoj operaciji od listopada kako bi uništila ukrajinsku energetsku mrežu gotovo tjednim valovima raketnih napada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Baza Engels, u blizini grada Saratova, udaljena je 600 km od najbližeg ukrajinskog teritorija.

Putin pozvan na prekid mobilizacije

12:15 - U riskantnom potezu, ruski oporbeni političari apeliraju na Vladimira Putina da okonča djelomičnu vojnu mobilizaciju zemlje. Ruski predsjednik izdao je ukaz o početku mobilizacije u rujnu, pozivajući 300.000 rezervista za ulazak u rat u Ukrajini. U to je vrijeme Kremlj rekao da neće trebati službeni dekret za naknadno otkazivanje mobilizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Emilia Slabunova, oporbena vijećnica u Kareliji u sjevernoj Rusiji, rekla je da nedostatak dekreta znači da oni koji su već unovačeni ne mogu napustiti oružane snage. Zapovjednici su odbili otpustiti neke vojnike, a žalbe nisu dovele nikamo na sudu, rekla je. Drugi su vijećnici uputili žalbe rekavši da nepostojanje uredbe "stvara pravnu nesigurnost", dopušta "građanima da budu i dalje unovačeni u vojsku" i "dopušta vojnim zapovjednicima da uskrate građanima otpuštanje iz službe". Rijetko je i riskantno za izabrane dužnosnike izazivati Kremlj zbog rata u Ukrajini, s obzirom da je Rusija uvela zakone koji prijete dugim zatvorskim kaznama za "diskreditiranje" oružanih snaga ili širenje "lažnih vijesti" o njima.

Ukrajinci nazvali francuskog predsjednika 'beskičmenjakom'

11:15 - Posljednji komentari francuskog predsjednika Emmanuela Macrona razbjesnili su neke u Ukrajini, nakon što je sugerirao da bi zapadne zemlje trebale dati "sigurnosna jamstva" Rusiji ako se vrati za pregovarački stol. Ugledna ukrajinska novinska kuća sada je Macrona nazvala "beskičmenjakom" i "lakovjernim" kao odgovor na komentare.

Govoreći tijekom vikenda, Macron je rekao: "Jedna od bitnih točaka kojima se moramo pozabaviti - kao što je predsjednik Putin uvijek govorio - je strah da će NATO doći pred njegova vrata i raspoređivanje oružja koje bi moglo ugroziti Rusiju. Ta će tema biti dio razgovora za mir, stoga trebamo pripremiti što smo spremni učiniti, kako zaštititi naše saveznike i zemlje članice te kako dati jamstva Rusiji onog dana kada se vrati za pregovarački stol."

U vrlo kritičnom tekstu, The Kyiv Independent rekao je da Macron "više nije vjerodostojan". Medij ga je optužio za stav "Francuska zna bolje" koji je "opasan za Ukrajinu" i ustvrdio da se Rusiji ne može vjerovati da će ispuniti svoja obećanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Predlaganje davanja 'sigurnosnih jamstava' Rusiji dok Kremlj pokušava izbrisati Ukrajinu i Ukrajince s karte svijeta zvuči tipično za Macronovu iskrenu aroganciju", navodi se. "Predlaganje pružanja pomoći ili 'skretanja' Putinu stvara moralno pogrešan presedan u kojem demokracije dopuštaju diktatorima da ih unište. Ova ogromna pogreška omogućit će Rusiji da se ponovno naoruža protiv Europe dok Ukrajina nastavlja krvlju, znojem i suzama plaćati oklijevanje Zapada."

Rusija optužuje Ukrajinu za 'nuklearni terorizam' zbog Zaporožja

11:00 - Ruski ministar obrane Sergej Šojgu rekao je da Ukrajina nastavlja granatirati nuklearnu elektranu Zaporižija, namjerno stvarajući prijetnju moguće nuklearne katastrofe. Šojgu je rekao da ruske snage poduzimaju "sve mjere" kako bi osigurale sigurnost elektrane, najveće u Europi, suočene s onim što je nazvao "nuklearnim terorizmom" iz Kijeva, izvijestio je Reuters. Ukrajina negira da je granatirala objekt koji je pod kontrolom ruskih snaga od prvih dana rata i optužila je Rusiju da je pucala na njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naše jedinice poduzimaju sve mjere kako bi osigurale sigurnost nuklearne elektrane Zaporižija", rekao je Šjogu svojim vojnim zapovjednicima u konferencijskom pozivu, čiji je skraćeni prijepis objavilo ministarstvo obrane. "Zauzvrat, kijevski režim nastoji stvoriti dojam prijetnje nuklearne katastrofe nastavljajući namjerno granatirati to mjesto", dodao je.

Šojgu je rekao da je Ukrajina ispalila 33 granate velikog kalibra na elektranu u posljednja dva tjedna. Većinu je presrela ruska protuzračna obrana, rekao je, iako "neki i dalje pogađaju objekte koji utječu na siguran rad nuklearne elektrane".

"Klasificiramo ove napade ukrajinskih trupa kao nuklearni terorizam", dodao je.

Reuters nije mogao neovisno provjeriti te tvrdnje. I Moskva i Kijev međusobno se optužuju za napade na objekt. Kijev je također optužio Moskvu da koristi tvornicu kao de facto skladište oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija: 'Nema šanse za razgovore'

10:45 - Kremlj je odgovorio na komentare iz SAD-a, rekavši da je potreban pošten i dugoročan mir, ali da trenutno "ne postoji šansa" za razgovore.

Jučer je američki državni tajnik Antony Blinken upozorio da Rusija možda traži način da se povuče iz Ukrajine bez pregovora o trajnom mirovnom sporazumu. Rekao je da bi Moskva mogla tražiti izlaz kako bi se mogla odmoriti, preurediti, pregrupirati i još jednom napasti Ukrajinu. "Jedna od stvari koje možete zamisliti je da Rusi pokušavaju pronaći izlaz", rekao je. “Dok Rusija ne pokaže da je zainteresirana za značajnu diplomaciju, ne može nikamo. Ono što moramo vidjeti je pravedan i trajan mir, a ne lažni mir."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao odgovor, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je: "Da bi ishod trebao biti pravedan i trajan mir - s tim se možemo složiti. Ali što se tiče izgleda za nekakve pregovore, trenutno ih ne vidimo." Dodao je da bi Rusija trebala ispuniti ciljeve svoje "specijalne vojne operacije", kako bi se mogli održati razgovori s potencijalnim partnerima.

Prošloga je tjedna američki predsjednik Joe Biden rekao da će biti otvoren za razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom ako je ruski čelnik zainteresiran za okončanje rata.

No činilo se da razgovori između SAD-a i Rusije neće biti vjerojatni u skorije vrijeme, budući da se činilo da obje strane nisu spremne odustati od svojih zahtjeva.

Rusko odustajanje od nuklearne elektrane 'ne dolazi u obzir'

10:05 - Ruski dužnosnik raspršio je sve nade da bi Moskva mogla prepustiti kontrolu nad elektranom Zaporižija, nekoliko dana nakon što je UN-ovo tijelo za nuklearni nadzor izjavilo da je dogovor o zaštiti lokacije "skoro tu". Maria Zaharova, glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova, rekla je da "ne dolazi u obzir" izvlačenje elektrane iz kontrole Moskve ili prijenos na treću stranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo vanjskih poslova tvrdilo je da se nuklearno postrojenje, koje je najveće u Europi i nalazi se u Ukrajini, nalazi na ruskom teritoriju.

Rusija je početkom ožujka preuzela kontrolu nad nuklearnom elektranom, što je izazvalo strah Zapada o nuklearnoj sigurnosti. UN-ov nuklearni nadzornik, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) pomno prati situaciju i prethodno je poslala skupinu stručnjaka da pregledaju elektranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošloga je tjedna čelnik IAEA-e rekao da je dogovor o stvaranju sigurnosne zone oko elektrane "skoro tu".

Kako su ruski mediji odgovorili na 'napade dronovima'

9:45 - Čini se da su moskovski mediji frustrirani vlastitim vojnim snagama nakon niza napada na zračne baze duboko u Rusiji. Nezavisimaja Gazeta, koja je u prošlosti bila blago kritična prema Putinovoj administraciji, opisala je eksploziju u zračnoj bazi Engels kao "prilično iznimnu".

Istaknuto je da su zapadni mediji prikazali slike zrakoplova u bazi zbijenih jedan uz drugog bez zaštitnih zaklona ili kamuflaže.

Vijest navodi da bi, ako bi napad ukrajinske bespilotne letjelice uzrokovao incident, to pokrenulo pitanje koliko dobro ruski sustavi protuzračne obrane štite zračne baze. Rečeno je da bi, ako bi bespilotna letjelica bila lansirana s ukrajinskog teritorija, to "predstavljalo neuspjeh cijelog [ruskog] sustava protuzračne obrane".

Ali ako bi ukrajinska diverzantska skupina lansirala običnu bespilotnu letjelicu s ruskog teritorija, to bi bio "ozbiljan propust protuobavještajnih službi".

Moskovski Komsomolets također je bio kritičan prema ruskoj obrani, ističući da je udaljenost od ukrajinskog Harkiva - odakle je dron mogao biti lansiran - do jedne od zračnih baza oko 600 do 700 km. Postavilo se pitanje kako bi dron mogao prijeći stotine kilometara izbjegavajući ruske sustave protuzračne obrane.

Ruska državna banka VTB pod kibernetičkim napadom

9:30 - Druga po veličini ruska banka VTB pogođena je najvećim kibernetičkim napadom u svojoj povijesti, objavila je u utorak, upozorivši na privremene poteškoće u pristupu svojoj mobilnoj aplikaciji i web stranici, ali uvjeravajući klijente da su njihovi podaci i dalje sigurni.

VTB je u državnom vlasništvu i priopćio je da odbija napad distribuiranog uskraćivanja usluge (DDoS), u kojem hakeri pokušavaju preplaviti mrežu neuobičajeno velikim količinama podatkovnog prometa kako bi je paralizirali.

"Tehnološka infrastruktura banke je pod kibernetičkim napadom bez presedana iz inozemstva", rekao je VTB u priopćenju. "To je najveći napad, ne samo ove godine, nego u cijelom vremenu poslovanja banke."

Ruski vladini subjekti i državne tvrtke na meti su takvih napada zbog događaja u Ukrajini. Internetske stranice Kremlja, vodećeg prijevoznika Aeroflota i najvećeg zajmodavca Sberbank među onima su koji su doživjeli gašenja ili privremene probleme s pristupom.

Hakeri su također odgodili početak govora predsjednika Vladimira Putina na glavnom ruskom gospodarskom forumu ranije ove godine.

Proruski hakeri su u međuvremenu preuzeli odgovornost ili su okrivljeni za napade na web stranice i infrastrukturu u Litvi, Norveškoj i Sjedinjenim Državama ove godine.

VTB je rekao da je većina napada došla iz inozemstva, ali da je posebno zabrinut zbog prometa s ruskih IP adresa.

Rekli su da će sve identificirane ruske IP adrese napadača predati policiji.

Eksplozije unutar Rusije vjerojatno će biti 'značajan neuspjeh' za Moskvu

9:20 - Britanska vojna obavještajna služba kaže će Rusija, ako procijeni da su napadi bili namjerni, "to vjerojatno smatrati nekim od strateški najznačajnijih propusta u zaštiti snaga od svoje invazije na Ukrajinu". Rusko će vodstvo vjerojatno "nametnuti ozbiljne sankcije ruskim časnicima za koje se smatra da su odgovorni za dopuštanje incidenta", priopćilo je britansko ministarstvo obrane.

Više otvorenih izvora izvijestilo je o eksplozijama u zračnoj bazi Engels u regiji Saratov i na aerodromu Diagiljaevo u blizini Riazana, jugoistočno od Moskve. Tri su osobe poginule kada je u Diagiljaevu eksplodirao spremnik za gorivo, dok su dva teška bombardera Tu-95 BEAR navodno oštećena u Engelsu.

Ministarstvo obrane priopćilo je da uzroci eksplozija nisu potvrđeni. Rečeno je da su mjesta "mnogo dublje u Rusiji" od prethodnih eksplozija.

Zračna baza Engels je dom za više od 30 teških bombardera, koji doprinose nuklearnom odvraćanju Rusije i često su korišteni za lansiranje konvencionalnih krstarećih projektila na Ukrajinu, priopćilo je Ministarstvo obrane. Bombarderi će vjerojatno biti privremeno premješteni na aerodrome za raspršivanje kao odgovor, dodaje se.

Izraelci objavili satelitske snimke oštećenja u ruskoj zračnoj bazi

9:15 - Izraelska tvrtka za satelitsko snimanje ImageSat International podijelila je slike za koje kaže da pokazuju tragove oštećenja i predmete u blizini zrakoplova Tu-22M u zračnoj bazi Diagilevo.

Novi val mobilizacije u ruskim regijama kreće u siječnju

9:00 - Rusija će početi regrutirati više vojnika u siječnju 2023., prema izvješću Telegram kanala We Can Explain ("Mozhem Objasnit") koji se poziva na tri nepovezana izvora u vojnim uredima za regrutaciju u različitim regijama diljem zemlje. Prema izvorima kanala, vojni uredi za novačenje već su primili naredbe od ruskog Ministarstva obrane da započnu pojačane pripreme za mobilizaciju za rat u Ukrajini. Vlasti ne planiraju službeno objaviti novi val mobilizacije. Rusko ministarstvo obrane već je zadužilo urede za masovnu distribuciju obavijesti i racije u domovima vojnih obveznika, rekli su izvori.

Izvor u vojnom komesarijatu Sankt Peterburga rekao je kanalu da su vojna mjesta upozorena da će "u siječnju i veljači biti puno posla". Izvor u moskovskom komesarijatu dodao je da je osoblje bilo dužno "pregledati dosjee vojnih obveznika i ugovornih vojnika kako bi im poslali obavijesti i [ih] mobilizirali."

"Nejasno je što učiniti. Službeno, mobilizacija nije završena, a sve je predano regijama. Ali ako se pogreške iznenada dogode (a one će se sigurno dogoditi), odgovornost će snositi niži djelatnici vojnih regrutnih ureda, kao i njihovi nadređeni", objasnio je izvor u vojnom uredu u jedna od sjeverozapadnih regija Rusije.

Glavni stožer Oružanih snaga Ukrajine (AFU) nedavno je ustvrdio da bi novi val "skrivene mobilizacije" u ruskoj vojsci mogao započeti 10. prosinca. Medijska kuća Verstka također je izvijestila o drugom valu mobilizacije, pozivajući se na vlastite izvore u ruskoj Državnoj dumi i predsjedničkoj administraciji.

Ukrajina vratila više od polovice otetog teritorija

8:30 - Ukrajina je vratila više od polovice teritorija koji je preuzela Rusija, tvrdi britansko Ministarstvo obrane. U novom grafikonu koji je ministarstvo podijelilo, može se vidjeti da je Ukrajina vratila više od polovice zemlje koju je Rusija ukrala u svojoj invaziji.

Ministarstvo obrane je priopćilo: "Ukrajina je oslobodila oko 54 posto maksimalne količine dodatnog teritorija koji je Rusija zauzela od 24. veljače 2022. Rusija sada kontrolira oko 18 posto međunarodno priznatih područja Ukrajine, uključujući Donbas."

Puno pitanja o tome je li Ukrajina mogla izvesti napad duboko u ruskom teritoriju

8:15 - Rusija je danas izvijestila o napadu dronom u blizini zračne baze u svojoj regiji Kursk - dan nakon što su napadi pogodili i zračne baze duboko u njenom teritoriju.

Iako Ukrajina nije preuzela odgovornost za napade, smatra se da su udari vjerojatno došli od strane ukrajinskih snaga.

Dopisnica za Sky News iz Moskve Diana Magnay kaže da su ovo najdalje pogođene mete unutar Rusije od početka rata.

Jedna od zračnih baza bila je 115 milja jugozapadno od Moskve, dok je druga bila oko 400 milja od ukrajinske granice u južnoj Rusiji.

Magnay kaže da sada "postoji mnogo pitanja o tome kako je Ukrajina to točno uspjela".

"Imaju li dron sposoban za toliku udaljenost? Je li ovo bio projektil? Je li došlo do neke vrste protuobavještajnog kvara unutar Rusije koji je dopustio dron iz Rusije, možda uz pomoć ukrajinskih suradnika?" ona kaže.

Ruski vojni blogeri postavljaju pitanja o ovom događaju i kako se tako nešto uopće moglo dogoditi.

Rusija rasporedila obrambeni raketni sustav na Kurilima u blizini Japana

7:50 - Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da je razmjestilo mobilne obrambene raketne sustave na sjevernom Kurilskom otoku - dijelu strateški lociranog lanca otoka koji se proteže između Japana i ruskog poluotoka Kamčatke.

Japan polaže pravo na južne Kurilske otoke koje drži Rusija, a koje Tokio naziva Sjevernim teritorijima. Radi se o teritorijalnom sporu koji datira još od kraja Drugog svjetskog rata kada su ih sovjetske trupe zauzele i istisnule Japan. Ruski raketni sustav Bastion, koji ima projektile s dometom do 500 km, raspoređen je na otoku Paramušir u sjevernom dijelu Kurilskog otočja, priopćilo je u ponedjeljak rusko ministarstvo obrane.

Više pročitajte OVDJE.

Rusi ciljano napadaju energetska postrojenja u konzultacijama s inženjerima

7:30 - Ukrajina radi na ponovnom uključivanju struje nakon što je najnoviji val ruskih raketnih napada u ponedjeljak izazvao prekide u opskrbi električnom energijom u cijeloj zemlji, upravo u trenutku kada se zimi povećava mraz i padaju temperature, javlja AFP.

Od 70 projektila koje je lansirala Moskva, "većina" je oborena, rekao je predsjednik Volodimir Zelenskij, ali baraž je ipak pogodio već oštećenu infrastrukturu Ukrajine.

Nova isključenja struje najavljena su u svim regijama "zbog posljedica granatiranja", objavio je nacionalni opskrbljivač električnom energijom Ukrenergo na Telegramu.

Čelnik Ukrenerga rekao je da "nema sumnje da se ruska vojska konzultirala s ruskim inženjerima energetike tijekom ovog napada", sudeći po mjestu na koje su rakete pale.

"Vrijeme koje su Rusi odabrali za ovaj napad bilo je povezano s njihovom željom da nanesu što je više moguće štete", rekao je Volodimir Kudritskij za ukrajinski novinski program, objašnjavajući da su napadi pokrenuti dok zemlja ulazi u razdoblje "vrhunca mraza".

"Naši serviseri radit će na obnovi energetskog sustava."

Pojavile se snimke dima iz ruskog Kurska u kojem je Ukrajina pokrenula udare

7:00 - Istraživač u istraživačkoj novinskoj kući Bellingcat objavio je video koji prikazuje dim koji se diže iz Kurska u Rusiji, gdje je Ukrajina pokrenula udare oštećujući rezervoar za skladištenje nafte, prema lokalnom guverneru na Telegramu.

Guardian nije mogao neovisno provjeriti snimku ili izvješće o napadu.

Daljnji udari u regiji Zaporižija

6:30 - Rusija je tijekom noći započela napade na regiju Zaporižija, prema Oleksandru Staruhu, šefu regionalne vojne uprave Zaporižija, koji je objavio fotografije na Telegramu u ranim jutarnjim satima u utorak, 6. prosinca.

Udari su oštetili kritičnu infrastrukturu i stambene zgrade, rekao je. U ovoj fazi nije bilo ozlijeđenih niti smrtno stradalih.

Rusija kaže da ograničenje cijene nafte neće utjecati na rat

6:00 - Kremlj tvrdi da ograničenje cijene ruske nafte neće utjecati na rat u Ukrajini. EU, G7 i Australija složili su se o ograničenju ruskog izvoza sirove nafte od 60 dolara po barelu. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da "neće priznati" ograničenje, dodajući: "Gospodarstvo Ruske Federacije ima sav potreban potencijal da u potpunosti zadovolji potrebe i zahtjeve posebne vojne operacije. Ove mjere neće utjecati na to.”

Jučer je stupio na snagu embargo EU-a na pomorske isporuke ruske sirove nafte, s gornjom cjenovnom cijenom s ciljem da se spriječi Rusija da zaobilazi embargo prodajom trećim zemljama po visokim cijenama.

Jučer je devet ubijeno u istočnoj regiji Luhansk

5:50 - Devet osoba ubijeno je jučer u ukrajinskom istočnom Lugansku, prema vojnim dužnosnicima koje podržava Rusija. Vijest je stigla nakon što je Ukrajina granatirala grad Alčevsk, izvijestila je državna novinska agencija TASS.

Napad dronom pogodio je aerodrom Kursk u Rusiji

5:45 - Napad dronom pogodio je zračnu luku Kursk u Rusiji, kaže guverner regije, Roman Starovojt. Nije precizirao odakle je dron.

U ponedjeljak je rusko ministarstvo obrane priopćilo da je Ukrajina "pokušala napasti" aerodrom Diagilevo u regiji Riazan i aerodrom Engels u regiji Saratov s "dronovima sovjetske proizvodnje".

Dronovi su presretnuti, ali krhotine su pale i eksplodirale na aerodromima, dodalo je ministarstvo.

Rečeno je da su tri vojnika poginula, a četiri ranjena. Guardian nije neovisno potvrdio izvješće.

Isključenja struje diljem Ukrajine zbog novih ruskih napada

4:30 - Ukrajinska energetska kompanija Ukrenergo upozorila je u ponedjeljak da će na cijelom području zemlje biti na snazi isključenja struje zbog novih ruskih napada na elektroenergetski sustav.

"Zbog posljedica raketiranja (…) u svim dijelovima Ukrajine uvode se izvanredna isključenja struje kako bi se održala ravnoteža između proizvodnje i potrošnje. Struja će se poglavito osigurati za važnu infrastrukturu", objavio je Ukrenergo na Telegramu. "Situacija je teška, ali je pod kontrolom", dodao je Ukrenergo dok su snage Kijeva priopćile da su uništile više od 60 od sedamdesetak raketa što su ih ispalili Rusi.

Ipak, "neke elektrane neko vrijeme neće moći raditi punim kapacitetom", navodi distributer. "Uz daljnji pad temperature ispod ništice u iduća 24 sata, to će prouzročiti deficit struje u sustavu".

Ruski naftni limit počinje u pokušaju pritiska na Putina na Ukrajinu

3:00 - Zapadne zemlje počele su uvoditi gornju cijenu od 60 dolara po barelu i zabranjivati neke vrste ruske nafte. Zabrana dolazi kao dio novih mjera čiji je cilj pojačati pritisak na Rusiju zbog njezina rata protiv Ukrajine.

Europska unija, zajedno s Australijom, Britanijom, Kanadom, Japanom i Sjedinjenim Državama pristala je na ograničenje cijena.

Ruske snage nastavljaju napade

2:00 - Glavni stožer ukrajinskih oružanih snaga izvijestio je da su ruske snage lansirale sedam projektila, 32 zračna napada i više od 50 MLRS napada na Ukrajinu tijekom nedjelje i ponedjeljka.

Ukrajina je odbila ruske napade u blizini 13 naselja u Luganskoj oblasti Donjecka.

Ukrajinska vojska je također oborila jedan helikopter Ka-52 i četiri bespilotne letjelice.