Rat u Ukrajini i dalje bjesni i ne nazire mu se kraj. Institut za proučavanje rata objavio je novu analizu u kojoj ističu da hitna rasprava 19. rujna o potrebi Rusije da pripoji Luhansku i Donjecku oblast, čiji veliki dio nije pod ruskom kontrolom, sugerira da ukrajinska protuofenziva na sjeveru izaziva paniku u Kremlju.
Također, dodaju i da su zakonodavna tijela u te dvije regije pozvala vodstva da čim prije održe referendum o priznavanju DNR-a i LNR-a kao ruskih subjekata.
"Ruske snage očajnički pokušavaju mobilizirati dodatne snage iz svih potencijalnih izvora kako bi popunile svoje teško degradirane i demoralizirane jedinice, ali se pokazalo da ne mogu generirati značajnu borbenu moć, kao što je ISW više puta napisao", ističu.
Rusi u panici
Dodaju i kako ukrajinska obavještajna služba tvrdi da je 90% ljudstva 1. motostreljačke pukovnije napisalo osuđujuća izvješća o stanju morala već 23. svibnja 2022. godine. Druga gardijska motostreljačka divizija jedna je od triju divizija 1. gardijske tenkovske armije, koja se prije sadašnjeg rata u Ukrajini smatrala glavnom mehaniziranom snagom Rusije i trebala je biti ključna snaga Rusije u konvencionalnom ratu velikih razmjera s NATO-om.
"To ukazuje na sveprisutne probleme s moralom među najelitnijim ruskim jedinicama", navodi ISW.
U međuvremenu, Ukrajina je priopćila da su njezine snage umarširale dalje na istok u teritorij koji su Rusi nedavno napustili, utirući put za potencijalni napad na moskovske okupacijske snage u regiji Donbasa dok Kijev traži više zapadnog oružja.
"Okupatori su očito u panici", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u televizijskom obraćanju u ponedjeljak navečer, dodajući kako je sada usredotočen na "brzinu" u oslobođenim područjima, "brzinu kojom se kreću naše trupe, brzinu uspostavljanja normalnog života".
Ukrajinski čelnik također je nagovijestio da će iskoristiti videoobraćanje Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u srijedu kako bi pozvao zemlje članice da ubrzaju dostavu oružja i pomoći.
Spremaju se preuzeti cijelu pokrajinu Luhansk
"Činimo sve kako bismo osigurali da su potrebe Ukrajine zadovoljene na svim razinama - obrambenoj, financijskoj, gospodarskoj, diplomatskoj", rekao je Zelenskij.
Ukrajinske oružane snage uspostavile su potpunu kontrolu nad selom Bilohorivka i spremaju se preuzeti cijelu pokrajinu Luhansk od ruskih okupatora, rekao je guverner pokrajine Serhij Gaidai. To je selo samo 10 kilometara zapadno od grada Lisičanska, koji je u srpnju nakon višetjednih svakodnevnih borbi pao u ruke Rusa.
"Bit će borbe za svaki centimetar", napisao je Gaidai na Telegramu. "Neprijatelj priprema obranu. Stoga nećemo jednostavno umarširati."
Luhansk i susjedna pokrajina Donjeck čine industrijaliziranu istočnu regiju Donbas, koju Moskva namjerava zauzeti kao primarni cilj onoga što naziva "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini.
Ukrajinske trupe počele su se probijati u Luhansk nakon što su ovog mjeseca u munjevitoj protuofenzivi istjerale ruske snage iz sjeveroistočne pokrajine Harkiv.
Kao znak nervoze moskovske administracije u Donbasu zbog uspjeha recentne ukrajinske ofenzive, njen je čelnik pozvao na hitnu provedbu referenduma kako bi ta regija postala dijelom Rusije.
Čelnik ruske separatističke uprave u pokrajini Donjeck Denis Pušilin pozvao je svog kolegu, separatističkog vođu u Lugansku, da udruže napore u pripremi referenduma o pridruživanju Rusiji.
Na jugu, gdje još jedna ukrajinska protuofenziva ostvaruje sporiji napredak, ukrajinske oružane snage priopćile su da su potopile teglenicu koja je prevozila ruske vojnike i opremu preko rijeke u blizini Nove Kakhovke u regiji Herson.
"Pokušaji izgradnje prijelaza nisu uspjeli izdržati vatru ukrajinskih snaga i zaustavljeni su. Teglenica... je postala dodatak podmorničkim snagama okupatora", stoji u izjavi vojske na Facebooku.
Reuters nije mogao neovisno provjeriti izvješća s bojnog polja niti jedne strane.
U međuvremenu, turski predsjednik Recep Erdogan izjavio je u razgovoru za PBS da je Vladimir Putin spreman sjesti za pregovarački stol s Ukrajinom nakon što je Kijev pokrenuo uspješnu protuofenzivu u harkivskoj regiji.
"Zajedno smo bili u Uzbekistanu, imali smo dugačke razgovore. Pokazao je znakove da je spreman da se ovo završi što prije. To je bio moj dojam. Ako se želi uspostaviti mir u Ukrajini, povratak okupiranog teritorija postat će važna tema. To je ono što se očekuje i ono što se traži. Putin je poduzeo određene korake. I mi smo poduzeli određene korake. Područja koja su okupirana bit će vraćena Ukrajini", kazao je i dodao kako su tražili od njega da vrati Krim.
"Od 2014. mom dragom prijatelju Putinu govorimo o ovome i to smo tražili od njega. Tražili smo da se Krim vrati njegovim pravim vlasnicima. To su ujedno i naši potomci koji žive tamo", rekao je Erdogan i napomenuo kako nikakav korak u tom smjeru nikad nije napravljen.
Također, na pitanje o tome kako bi trebao izgledati kraj rata u Ukrajini, poručio je da zemlja koju su Rusi osvojili mora biti vraćena.