černobil /

Ukrajina danas obilježava 30. obljetnicu najveće nuklearne katastrofe u povijesti čovječanstva

Image
Foto: AP Images

Eksplozija koja je odjeknula u proljeće 1986. godine, u nukelarki uz ukrajinsko-bjelorusku granicu, promijenila je svijet. Radijacija je odnijela tisuće ljudskih života

26.4.2016.
10:42
AP Images
VOYO logo

Ukrajina danas obilježava 30. godišnjicu najveće nukelarne katastrofe koja je proljetnog jutra 1986. ispisala crne stranice povijesti. Komemoracija će biti održana u gradu Slavutych koji je izgrađen za radnike koji su živjeli blizu nuklearnog postrojenja. 

Tog 26. travnja u 1.14 sati eksplodirao je četvrti reaktor "Memorijalne nuklearne elektrane Vladimir Iljič Lenjin“. Kasnije će se ispostaviti da je eksploziju izazvala ljudska pogreška. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tadašnja sovjetska vlada najprije je prešutjela nesreću, nijedan medij u SSSR-u dan nakon eksplozije nije ništa izvijestio o Černobilu.

U ostatku Europe o nesreći se nije znalo sve dok u nuklearnoj elektrani Forsmark u Švedskoj nije zabilježena alarmantna količina radijacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek tada SSSR priznaje da je došlo do nesreće, ali ni tada njihovo šturo izvješće nije reklo mnogo o razmjerima katastrofe. 

Eksplozija je raznijela krov reaktora, a oblak s radioaktivnim materijalom se proširio po cijeloj Ukrajini, Rusiji, Bjelorusiji i sjevernoj Europi. Na sam dan eksplozije poginulo je 30 osoba, a od posljedica najmanje 4000 ljudi. Razina radijacije još je uvijek visoka u tom području te se izdvajaju sredtsva kako bi se preko postojećeg betonskog sarkofaga (koji je postavljen na oštećeni reaktor), postavio novi. 

"Europska unija je predvodnik u međunarodnim naporima za uklanjanje posljedica černobilske nuklearne katostrofe, dekomisiju nuklearne elektrane kako bi to mjesto ekološki bilo sigurno. Danas najavljena sredstva pomoći će da se ti projekti uspješno završe", izjavio je uoči godišnjice povjerenik za međunarodnu suradnju i razvoj Neven Mimica. Novih 20 milijuna eura dio je pomoći od 45 milijuna eura koji se očekuje od skupine G7 i Europske komisije. 

Tim se novcem financija izgradnja skladišta za potrošeno nuklearno gorivo. 
Za saniranje nuklearke Europska komisija je dosad dala oko 730 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo