Nakon što je pokrenut Akcijski plan za članstvo BiH u NATO-u, ugledni list Bloomberg objavio je analizu u kojoj se navodi kako će Sjevernoatlantski vojni savez primiti još članica s Balkana, regije u kojoj je upleten u značajnu borbu za utjecaj s Rusijom.
Bloomberg ističe kako se većina Srba u BiH, na čelu s Miloradom Dodikom, protivi članstvu u NATO-u za razliku od muslimana i Hrvata koji se zalažu za što bliskije odnose sa Savezom.
Postoji opasnost od eskalacije etničkih tenzija
U analizi se upozorava da i dalje postoji opasnost od eskalacije etničkih tenzija koje su se dodatno pojačala nakon što su ministri vansjkih poslova članica NATO-a prošlog tjedna, nakon gotovo punog desetljeća, ponovno pokrenuli Akcijski plan za članstvo BiH u Savezu.
Navode i kako je Milorad Dodik, kojeg pokazuju kao Putinovog saveznika u Predsjedništvu, rekao da neće podržati ništa što bi znači bilo kakvo sudjelovanje u nekom vojnom savezu, kako NATO-u, tako i nečemu drugome.
Geopolitička situacija se promijenila
Bošnjački pak član Predsjedništva, Šefik Džaferović, članstvo u BiH naziva jednim od najvažnijim vanjskopolitičkih ciljeva te zemlje, a s njim se slaže i Željko Komšić, koji je podsjetio da je bivši srpski član Predsjedništva, Nebojša Radmanović, podržao Akcijski plan 2009. godine kad je rasprava o istome prvi put stavljena na stol.
Ipak, Bloomberg podsjeća da se geopolitička situacija od tad do danas značajno promijenila. Slovenija, Hrvatska i Crna Gora postale su članice NATO-a, a Makedonija je u sprnju pozvana da se pridruži.
Naglašavaju i kako je NATO ove godine već jednom potisnuo Rusiju u borbi za utjecaj na nekada komunističkom istoku Europe, a sada se, pišu, "sprema za još jedan obračun na mjestu najvećeg nasilja na kontinentu nakon Drugog svjetskog rata".