Pred kamerama su se odigrala i neka ubojstva ili pokušaji ubojstava koji su šokirali svijet. Donosimo, riječju i slikom, priče o deset najpoznatijih atentata koji su se dogodili uživo pred kamerama, a prema izboru portala nothingcooler.com. Krenimo od kraja...
10. RONALD REAGAN
Tek nešto više od dva mjeseca nakon što je stupio na dužnost, američki predsjednik Ronald Reagan bio je meta atentatora. Dogodilo se to 30. ožujka 1981. u Washingtonu kada je na Reagana i njegovu pratnju nekoliko hitaca i revolvera ispucao propali student John Hinckley Jr.
Reagan je pogođen i liječnici su mu jedva spasili život. Atentator nije imao nikakvih političkih motiva za taj čin nego je želio privući pozornost glumice Jodie Foster kojom je bio opsjednut nakon što je odgledao kultni film Martina ScorsesejaTaksist s njom i Robertom De Nirom u glavnim ulogama. Zbog psihičke neuračunljivosti, Hinckley Jr. je bio oslobođen optužbe za pokušaj ubojstva. A nakon dugotrajnog psihijatrijskog liječenja vraćen je u društvo i danas živi mirnim građanskim životom.
9. HAMID KARZAI
Afganistanski prdsjednik Hamid Karzai čak je desetak puta bio na meti atentatora, no uvijek se izvukao živ i zdrav. Jedan od tih pokušaja dogodio se u travnju 2008. kad je napad na njega izvelo šestero pripadnika terorističke skupine Haqqani bliske talibanima. Atentat se dogodio u blizini predsjedničke palače u Kabulu tijekom proslave pobjede nad sovjetskom vojskom.
Na Karzaija i druge visoke dužnosnike atentatori su zapucali iz automatskog oružja. Sve se dogodilo u izravnom televizijskom prijenosu.
8. MAHMOUD AL-MABHOUH
Mahmoud al-Mabhouh, vođa palestinske militantne organizacije Hamas, ubijen je 20. siječnja 2010. u Dubaiju. U atentatu na njega sudjelovalo je čak 26 osoba, vjerojatno pripadnika izraelske tajne službe Mossad.
Njih su nadzorne kamere snimale tijekom svih 19 sati koliko su proveli u Dubaiju, izuzev onih dvadesetak minuta unutar kojih se dogodilo ubojstvo. Atentatori su al-Mabhouhu u njegovoj hotelskoj sobi najprije otrovom paralizirali mišiće, a zatim ga ugušili jastukom.
7. AHMED DOGAN
U siječnju 2013. dok je pred televizijskim kamerama čelnik bugarskih Turaka Ahmed Dogan držao govor na kongresu svoje stranke Pokret za prava i slobode, jedan je muškarac došao do njega i uperio mu pištolj u glavu. Zaštitari su napadača odmah oborili na pod i razoružali.
Kasnije je utvrđeno da se radilo o 25-godišnjem Oktaju Menimehmedovu koji je izjavio da nije namjeravao ubiti Dogana nego mu samo pokazati da "političari nisu nedodirljivi".
Budući da nije imao ni pravi nego plinski pištolj, mnogi su kasnije tvrdili da je posrijedi bio inscenirani napad kojim se željelo Dogana učiniti 'žrtvom' i osnažiti mu politički imidž.
6. ROBERT F. KENNEDY
Senator Robert F. Kennedy ubijen je 4. lipnja 1968. godine, pet godina nakon što je u atentatu smrtno stradao njegov stariji brat i ondašnji predsjednik SAD-a John F. Kennedy. Tijekom mandata starijeg brata Robert F. Kennedy bio je ministar pravosuđa i vodio je žestoku borbu protiv organiziranog kriminala.
Nakon ubojstva JFK-a izabran je za senatora, a stopama ubijenog brata namjeravao je postati američki predsjednik. Kao vodeći kandidat Demokratske stranke ustrijeljen je nakon predizbornog skupa u hotelu Ambasador u Los Angelesu.
Ubio ga je palestinski kršćanin Sirhan Sirhan, koji je podjednako mrzio Židove i Amerikance. U Kennedyja je pucao dok je ovaj prolazio kroz hotelsku kuhinju napuštajući svečanu dvoranu. Ustrijelio ga je s tri metka, a Kennedy je preminuo u bolnici 26 sati kasnije.
5. INEJIRO ASANUMA
Ubojstvo japanskog političara Inejira Asanume, 12. listopada 1960. godine, bilo je ujedno prvo ubojstvo koje se dogodilo u izravnom televizijskom prijenosu. Asanuma je bio kontroverzni član japanske Socijalističke stranke i zalagao se za raskid savezništva sa SAD-om te približavanje Kini i Sovjetskom Savezu.
Nakon što se u Pekingu sastao s Mao Ce-tungom postao je metom žestokih napada i kritika u svojoj zemlji. Tijekom političke debate u Tokiju, koju je izravno prenosila televizija, do njega je na pozornicu dotrčao 17-godišnji radikalni nacionalist Otoya Yamaguchi i ubo ga nožem u trbuh.
Asanuma je ubrzo preminuo, a Yamaguchi je nekoliko tjedana kasnije počinio samoubojstvo u zatvoru.
4. JARALLAH OMAR
Oporbeni jemenski političar, socijalist Jarallah Omar, ubijen je u prosincu 2002. godine na kongresu svoje stranke u glavnome gradu Sani. Njega je s dva hica usmrtio 26-godišnji Ali Ahmad al-Jarallah, islamski tvrdolinijaš.
Omar je među tvrdim islamistima bio omražen jer se još sredinom 1960-ih okrenuo marksizmu, da bi u kasnijem političkom djelovanju bio žestoki borac za ljudska prava i političke slobode u toj autoritarnoj islamskoj državi. Njegov ubojica je godinu dana kasnije osuđen na smrtnu kaznu.
3. YITZHAK RABIN
Jedno od ubojstava koje je snažno uzdrmalo svijet dogodilo se 4. studenoga 1995. kada je u Tel Avivu ubijen tadašnji izraelski premijer Yitzhak Rabin, dobitnik Nobelove nagrade za mir za doprinos izraelsko-palestinskim mirovinim pregovorima.
Ubio ga je desničarski radikal Yigal Amir, a ubojstvo se dogodilo na Trgu kraljeva Izraela (koji je kasnije njemu u čast preimenovan u Rabinov trg) u trenucima kada je Rabin napuštao politički skup na kojem se obratio građanima.
Amir je u Rabina pucao iz blizine teško ga ranivši, a liječnici mu nisu uspjeli spasiti život. Ubojica je uhićen na mjestu događaja. Kasnije mu je izrečena kazna doživotnog zatvora koja je potom još produljena za 14 godina.
2. LEE HARVEY OSWALD
Atentat na najpoznatijeg atentatora dogodio se pred televizijskim kamerama 24. studenoga 1963. godine, dva dana nakon što je Lee Harvey Oswald u Dallasu ubio američkog predsjednika Johna F. Kennedyja. Oswald je ubijen dok su ga policajci izvodili iz zgrade policije s namjerom da ga prevezu u okružni zatvor.
No, iz mnoštva okupljenih izdvojio se Jack Ruby, vlasnik jedne kockarnice, te Oswalda ustrijelio hicima u trbuh. Oswald je dva sata kasnije iskrvario i umro u istoj bolnici u kojoj je dva dana prije preminuo Kennedy.
Ruby je izjavio da je Oswalda ubio kako bi poštedio Kennedyjevu udovicu Jacqueline prisutnosti na suđenju za ubojstvo njezina supruga.
1. JOHN F. KENNEDY
Zasigurno najpoznatiji i do danas najkontroverzniji atentat dogodio se 22. studenoga 1963. u Dallasu. Kennedy se u kampanji za izbore 1964. fokusirao na južne države poput Teksasa u kojima nije uživao popularnost kao u ostatku SAD-a.
Ustrijeljen je dok se u otvorenom automobilu vozio ulicama Dallasa u društvu supruge Jacqueline i guvernera Johna Conallyja. Od triju hitaca koja je ispalio Lee Harvey Oswald, dva su pogodila Kennedyja - u vrat i u glavu. Preminuo je u bolnici nekoliko sati kasnije.
Bivši marinac Oswald ubrzo je uhićen i optužen za ubojstvo. Odlučno je tvrdio da je nevin, no nije imao priliku to i dokazati na sudu jer je dva dana kasnije i sam ubijen.
Do danas je ubojstvo JFK-a predmet raznih nagađanja i teorija zavjere te još nije posve rasvijetljeno. Amaterska snimka trenutka ubojstva koju je filmskom kamerom napravio Abraham Zapruder, najuvjerljiviji je zapis tog događaja.