Ubija li ljude diljem Europe stajski gnoj?

Američki stručnjaci s europskim kolegama dijele mišljenje da sve osobe zaražene bakterijom E.

3.6.2011.
21:20
VOYO logo

Američki epidemiolog dr. Thimothy Jones obrušio se na svoje europske kolege. Smatra da je sasvim neodgovorno koristi izraze poput "smrtonosna mutirana superbakterija", jer, objašnjava, bakterije stalno mutiraju, čak i one s kojima je ljudski organizam u nekom suživotu.

Amerikanci ne smatraju da se radi o izrazito opasnoj bakteriji, no ocjenjuju da je riječ o vrlo rijetkom tipu bakterije. Najveći je problem, ističu, što Europljani rješenje traže na krivom mjestu. Naime, američki epidemiolozi smatraju da se bakterija E. coli ne liječi antibioticima, čak i kada se radi o soju koji nije otporan na lijekove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučajevima kada bakterija pokaže znakove rezistencije, terapija antibioticima nije rješenje, upozoravaju.

"Ako se uzimaju antibiotici, a soj bakterije je otporan, tada se bakteriji daje prednost pred drugim mikroorganizmima u crijevima koji su osjetljivi na lijekove. Na taj način se stvara još pogodnije okruženje za infekciju", pojašnjava za The New York Times Phillip Tarr pedijatar sa Sveučilišta Washington.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jones kaže da su europski stručnjaci u zabludi kada govore da je riječ o bakteriji kakva se do sada nigdje nije vidjela. Tvrdi da je se ovaj tip bakterije Escherichije coli bio pojavio 2006. u Južnoj Koreji.

Kritikama tu nije kraj. Dr. Thimothy Jones je za NBC izjavio kako zbog sporosti europskog sustava analize zaraze koja se, kako se sumnja širi kroz hranu, uzročnik epidemije neće biti poznat još nekoliko dana.

Do sada je od opaka bakterija ubila 19 ljudi, a zaraženo ih je oko 1.600. Slučajevi ECEH-a zabilježeni su u Austriji, Danskoj, Velikoj Britaniji, Češkoj, Nizozemskoj, Norveškoj, Španjolskoj, Francuskoj, Švedskoj, Švicarskoj i SAD-u. ECEH uzrokuje krvarenje u crijevima i u najtežim slučajevima otkazivanje bubrega.

Širenje bakterije E coli najvjerojatnije je uzrokovalo stajsko gnojivo, zaključak je to analize koju su zajedno proveli njemački i kineski stručnjaci. To ne mogu potvrditi sa sigurnošću, no kažu da se to nameće kao "najlogičnije rješenje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska zdravstvena organizacija daje pak svoju novu teoriju o uzročniku epidemije koja se širi svijetom. Andrea Ellis, epidemiologinja WHO-a, kaže da se zaraza širi preko namirnica koju više vole žene nego muškarci, jer su uglavnom one zaražene. specijal-201012070191004-Epidemija EHEC bakterijom

Vezani članci:

arti-201106010292006 arti-201106020639006 arti-201106020244006 arti-201106020128006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo