Lessie Benningfield Randle (106) i dalje se može sjetiti kuće zahvaćene plamenom i tijela naslaganih u kamione – užasa u Tulsi koji su nakon 100 godina doveli do obećanja predsjednika SAD-a Joea Bidena da će raditi na rasnoj pravdi.
"Bila sam prilično malo dijete, ali sjećam se da sam trčala i vojnici su ulazili", rekla je Randle u intervjuu za Reuters dok se njezin rodni grad Tulsa pripremao obilježiti jedno od najmračnijih poglavlja u svojoj povijesti.
Crni Wall Street
U ponedjeljak je bila stota obljetnica masakra nad prosperitetnom afroameričkom zajednicom u okrugu Greenwood u Tulsi koji je nazivan i Crni Wall Street.
Nezapamćeno nasilje, o kojemu se godinama izbjegavalo govoriti, dogodio se nakon što je jedan Afroamerikanac optužen za napad na bjelkinju. Iako optužbe nisu bile dokazane pokrenule su val ubojstava crnih stanovnika, pljačke njihovih domova i paljenja zgrada blok po blok. U konačnici je uništeno više od tisuću zgrada.
300 ubijenih, tisuće ostale bez domova
Procjenjuje se da je 300 ljudi ubijeno, tisuće su ostale bez domova, a cijela zajednica koja je smatrana simbolom onoga što obojeni stanovnici mogu postići bila je uništena.
Biden je ponedjeljak proglasio danom sjećanja pozvavši Amerikance da se "zajednički obvežu na iskorjenjivanje sistemskog rasizma i pomoć u obnovi zajednica i života koji su njime uništeni". Priznao je pritom i ulogu savezne vlade u "oduzimanju bogatstva i prilika crnačkim zajednicama".
Biden dolazi na komemoraciju
Obilježavanje ovog zločina i komemoracija na kojoj očekuju i predsjednika Bidena nastavit će se i u utorak kada bi, među ostalim, trebao biti djelomično otvoren i novi 20 milijuna dolara vrijedan muzej posvećen priči o Greenwoodu.
Desetljećima su mediji rijetko spominjali događaje od 31. svibnja i 1. lipnja 1921. Državni povjesničari uglavnom su ignorirali pokolj, a djeca o tome nisu učila u školi, navodi se u izvješću iz 2001. koje je napisalo državno povjerenstvo.