LJUBLJANA - U Sloveniju je od sredine prošlog mjeseca do ponedjeljka u 6 sati ušlo 218.000 migranata i izbjeglica, a priljev se nastavlja pa je u zemlju jutros, s dva vlaka iz Hrvatske, u Dobovu prebačeno 2.007 ljudi, dok je oko 400 migranata ušlo u 6 sati preko graničnog prijelaza Petišovci, objavila je slovenska policija.
Istodobno nastavlja se i postavljanje žičane ograde za "usmjeravanje" izbjegličkog toka, nakon što je od početka prošlog tjedna do sada postavljeno oko 20 kilometara "tehničkih prepreka" čiji je cilj, po navodima slovenske vlade, regulirati i smanjiti izbjeglički val te se pripremiti za situaciju ako bi Austrija i Njemačka za migrante i izbjeglice potpuno zatvorile svoje granice.
Slovenija namjerava postaviti ukupno 80 kilometara ograde na svojoj granici s Hrvatskom kako bi spriječila moguće razlijevanje migrantskog vala duž cijele granice, koja je i granica Schengenskog prostora, a zatvaranje cijele granice, koja je duga 670 kilometara, sasvim je nerealno, kazao je tijekom vikenda u razgovoru za ljubljanski list "Dnevnik" državni tajnik u slovenskog MUP-u Boštjan Šefic, koordinator za pitanja migrantske krize u vladi premijera Mire Cerara.
Dodao je da zatvaranje cijele granice traži slovenska oporba, ali da to nije moguće izvesti iako je, kako dodaje, slovenska pozicija obrane Schengena teža od austrijske, jer Austrija na svojoj južnoj granici ima teško prohodne planine i doline koje je lakše kontrolirati.
"Mi ne postavljamo ogradu, nego tehničke prepreke za reguliranje izbjegličkog vala. To bi bila ograda u pravom smislu riječi kad bi je postavili na svih 670 kilometara, kako predlaže oporba uz tvrdnju da bi se mogla postaviiti u samo dva tjedna, no to nije realno", kazao je Šefic.
"Naša položaj je vrlo ranjiv. S Hrvatskom imamo granicu koja je duža od granice koju Mađarska ima i sa Srbijom i s Hrvatskom. Imamo vrlo otvorenu granicu, a čak i rijeke koje su na dijelu granice lako se mogu prijeći", kazao je Šefic.
Po njegovim se riječima slovenska vlada prošlog tjedna odlučila za postavljanje "tehničkih prepreka", bojeći se da će Hrvatska početi nekontrolirano slati veliki broj izbjeglica širom granice, te da će Austrija i Njemačka ograničiti primanje izbjeglica ili svoje granice sasvim zatvoriti, a od drugih zemalja na balkanskoj izbjegličkoj ruti očekuje da počnu smanjivati kvote koje šalju prema sjeveru i sjeverozapadu.
Što se tiče suradnje s državama na balkanskoj ruti, Šefic je rekao da je "optimist, ali da nije naivan".
"Nadam se da će se odnos Hrvatske nakon formiranja nove vlade promijeniti bez obzira na to tko je bude sastavio", kazao je Šefic, dodavši da je Slovenija još sredinom listopada Hrvatskoj predlagala restrikcije u dnevnim kvotama koje bi ona bila sposobna primiti i prepustiti prema Austriji, ali da to nije bilo prihvaćeno pa se boji da bi se ta situacija opet mogla ponoviti, a izbjeglice biti upućivane širom schengenske granice, a ne samo na dogovorene točke.
Tehničke prepreke omogućit će da izbjeglice, koje bi u takvoj situaciji i došle do granice, budu usmjeravane prema dopuštenim točkama ulaza u Sloveniju, a u slučaju gužvi prilikom ulaska za migrante i izbjeglice na hrvatskoj bi se strani morala brinuti hrvatska vlast, naveo je Šefic u razgovoru za "Dnevnik".