Duga pivovarska tradicija / U Sloveniji otvorena pivska fontana, toči se i pivo 'Balkan'

Image
Foto: Thinkstock

Pivo proizvedeno od slovenskog hmelja po njemačkim i balkanskim recepturama, napoji dušu i srce, "na poseban način povezuje sve balkanske narode"

10.5.2017.
9:02
Thinkstock
VOYO logo

LJUBLJANA - U slovenskom mjestu Žalec lani su kao posebnu turističku atrakaciju otvorili općinsku Fontanu piva, na kojoj posjetitelji sa slavina iz kojih umjesto vode teče pivo, mogu za 8 eura šest puta natočiti različite vrste piva, a od ove godine nude i pivo koje je proizvođač nazvao Balkan.

Unatoč nešto hladnijem vremenu zadnjih dana, sezona piva u Žalcu opet je otvorena, a iz jedne od pet pipa sada se može natočiti i pivo "Balkan", čime se, kako navode mediji, prilagođavaju trendovima i željama nekih posjetitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PROČITAJTE VIŠE:

>> Oglas iz snova: IT tvrtka traži stažiste koji su voljni ispijati pivo dok rade u uredu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> Želite začiniti svoj 'ljubavni život' s pivom? Nema problema, popijte pivu od Oreo keksa

"Svijetlo lager pivo tog imena, koje je proizvedeno od slovenskog hmelja "po njemačkim i balkanskim recepturama", napoji dušu i srce, a na poseban način povezuje sve balkanske narode", kazao je za list "Večer" neimenovni proizvođač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Time se zapravo prisjetio ili aludirao na davni reklamni oglas "Radenska nas spaja", s kojim je svoje mineralne vode na bivšem jugoslavenskom tržištu svojedobno promicala punionica iz Rogaške Slatine, Radenska "s tri srca", koju je lani kupila češka kompanija Kofola.

Pivopije su u Žalcu do sada kupile više od 12000 žetona za pristup pivskoj česmi i osnovnu degustaciju, a kriglu koju dobiju uz osnovnu ulaznicu zadržavaju za uspomenu besplatno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija je ponosna na svoju dugu pivovarsku tradiciju, a osobiti na hmelj koji se uzgaja na plantažama uz Savinju, slovenski pritok Save, pa je nedavno započela i razgovore s Austrijom o zajedničkoj europskoj zaštiti štajerskog hmelja.  On će se smjeti uzgajati i proizvoditi samo u slovenskoj pokrajini Štajerskoj, čiji je centar Maribor, te u austrijskoj sjevernoj štajerskoj pokrajini Steyr.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo