Jutrošnji napad na dvije američke baze u Iraku podigao je tenzije između te dvije zemlje na najvišu razinu dosad. Rakete ispaljene iz Irana pogodile su zračnu bazu Al-Asad i vojnu bazu u Erbilu, u kojima se nalaze američke i koalicijske vojne snage. Napad je uslijedio kao osveta za ubojstvo Kasema Sulejmanija u zračnom napadu kojeg je prije pet dana naredio američki predsjednik Donald Trump.
Iako iz Pentagona ili od bilo kojeg američkog dužnosnika nije došlo priopćenje o poginulima i ranjenima, procjene su u tijeku, a iranska poluslužbena novinska agencija FARS, inače povezana s iranskom Revolucionarnom gardom, govori o 80 ubijenih i više od 200 ranjenih američkih vojnika. CNN piše kako je ta informacija stigla od navodnog izvora iz Iranske revolucionarne garde te napominje kako FARS nije ponudio nikakve dokaze da su njihove informacije istinite.
Napad koji je SAD očekivao
Na sve neizvjesniju i opasniju situaciju na Bliskom istoku u kratkoj se analizi osvrnula i utjecajna novinarka CNN-a, inače britansko-iranskog podrijetla, Christiane Amanpour.
"Opet smo na rubu sukoba i morat ćemo pričekati što američki predsjednik Donald Trump kaže o tome - iako njegov početni tvit podrazumijeva da je ovo odgovor kakav su očekivali.
Hoće li Sjedinjene Države sada odlučiti da je to u ovom trenutku dovoljno i hoće li nastaviti s nekim drugim diplomatskim, političkim ili bilo kakvim angažmanom? I prvo i posljednje iščekujemo, jer je lopta opet na terenu Trumpove administracije."
Proporcionalna samoobrana
"Vrlo je važno napomenuti da je iranski ministar vanjskih poslova Javad Zarif objavio vrlo jasan tvit. Rekao je da je Iran poduzeo i zaključio proporcionalne mjere samoobrane u skladu s člankom 51. Povelje UN-a. Nastavio je, rekavši: 'Ne tražimo eskalaciju ili rat, već ćemo se obraniti od bilo kakve agresije.'
Ovo je vrlo jasan komentar, a podudara se s onim što je rekao u intervjuima za CNN u danima neposredno nakon ubojstva Sulejmanija", smatra Amanpour.