U ČEMU JE KVAKA? /

Zapadni mediji prvo su ismijavali rusko cjepivo, a sada njihovi novinari čekaju u redu da ga prime

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

'Za Ruse su razlozi stranog odbacivanja Sputnika V jasni - novac i ksenofobija.

14.1.2021.
20:21
Ilustracija: Shutterstock
VOYO logo

Otkako je ruski predsjednik Vladimir Putin najavio registraciju cjepiva protiv koronavirusa "Sputnik V", dijelovi zapadnih medija formulu su nazvali i opasnom i neučinkovitom. Međutim, posljednjih tjedana predstavnici istih medija sa sjedištem u Moskvi stali su redove kako bi primili "toliko zloćudni Sputnik V", piše RT.

Portal dodaje kako s obzirom da žive u Rusiji, nije iznenađenje da dopisnici imaju puno realniji pogled na zemlju od svojih nadređenih iz New Yorka i Londona. Andrew Kramer iz New York Timesa otkrio je u petak da je primio prvu dozu Sputnika V, pohvalivši "dobronamjerno postignuće ruskih znanstvenika koji nastavljaju dugu i temeljitu praksu razvoja cjepiva", čak napominjući da je Moskva izbjegla neke od logistički problema koji su viđeni na Zapadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'PANDEMIJU ĆEMO IMATI POD KONTROLOM TEK KRAJEM GODINE': /

Šef njemačkog instituta upozorava na prijetnju novog soja

Image
'PANDEMIJU ĆEMO IMATI POD KONTROLOM TEK KRAJEM GODINE': /

Šef njemačkog instituta upozorava na prijetnju novog soja

Brzopleta osuda

Međutim, čini se da je Kramer zaboravio kako su njegove vlastite novine bile brzoplete u osudi ruskog cjepiva objavljivanjem naslova koji je njegov brzi razvoj nazvao "više nego glupim". Naravno, vratolomna brzina odobravanja odnosi se na sva dostupna cjepiva protiv koronavirusa, kojima obično za to trebaju godine.

"Zapadni su se stručnjaci uglavnom usredotočili na upitno rano odobrenje, a ne na dizajn cjepiva, koji je sličan onome koji su proizveli Sveučilište Oxford i AstraZeneca", napomenuo je. Moskovski dopisnik The New York Timesa od rujna 2019., Anton Troianovski, također je priznao da je primio cjepivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednako jak kandidat kao i zapadna cjepiva

Prošli tjedan je, također, zabilježen pozitivan članak o ruskom cjepivu na Bloombergu, koji je napisao analitičar farmaceutskih proizvoda Sam Fazeli. On je primijetio da "cjepivo Sputnik V može biti jednako jak kandidat kao i oni stvoreni u zapadnim laboratorijima", s učinkovitošću od preko 90 posto.

Cjepivo koje je razvila Moskva primio je i Oliver Carroll iz Independenta i Nataliya Vasilyeva iz Telegrapha. Otkako je uzeo prvu dozu, Carroll je pozdravio čitav postupak te je kasnije otkrio da ima antitijela. Kao negativne strane cjepiva naveo je nuspojave poput mamurluka, a koje su se brzo povukle. Ovaj tjedan primio je drugu dozu.

RT navodi kako je i njemačka državna televizija Deutsche Welle također "promijenila pjesmu" oko ruskog cjepiva. Novinar DW-a Sergey Satanovski pohvalio je logistiku primanja cjepiva. Konkretno, izvijestio je da mu je liječnik uručio informativni letak o cjepivu na 16 stranica.

Primila placebo umjesto cjepiva

Međutim, najzanimljiviji članak od zapadnih publikacija objavljen je na latvijskoj informativnoj platformi Meduza. Svetlana Reiter, novinarka sa sjedištem u Moskvi, napisala je dva članka o svom iskustvu sudjelovanja u procesu cijepljenja. Pisala je o nuspojavama prve doze i naknadnog pojačanja u formi druge doze, detaljno opisujući kako je imala glavobolje i bolove u mišićima. Ti čanci napisani na ruskom jeziku prevedeni su za englesku verziju internetske stranice i dijeljeni po internetu s detaljima o opasnostima Sputnika V.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dva mjeseca kasnije, Reiter je napisala nastavak u kojemu tvrdi da je imala simptome, ali da ih nije uzrokovalo cjepivo. Sudjelujući u ispitivanju, umjesto cjepiva dobila je placebo. Meduza je odlučila da ne prevede priznanje te je čak i ostavila lažne članke na engleskom jeziku bez ispravke, piše RT.

Zapažena promjena stava

U Rusiji, piše RT, mišljenje zapadnih medija o cjepivu nije prošlo nezapaženo. U utorak je ugledni moskovski dnevnik Kommersant objavio članak o promjeni stava, izjavivši: "Sputnik je ušao u orbitu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Posljednjih tjedana u brojnim zapadnim medijima pojavili su se neutralni ili čak pozitivni komentari o ruskom cjepivu Sputnik V", navodi se u članku. "Prije toga, ton izvještavanja o ruskim postignućima u borbi protiv koronavirusa bio je pretežno kritičan."

RT tvrdi da su za Ruse razlozi stranog odbacivanja Sputnika V jasni - novac i ksenofobija. Međutim, dodaje RT, za zapadne dopisnike i civile, kad je zdravlje u pitanju, nije važno odakle je cjepivo - ako djeluje, djeluje.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo