virus brzo širi /

U BiH otkrivena i južnoafrička varijanta virusa, više od 1800 novozaraženih

Image
Foto: Pixsell/Ilustracija

Od ukupnog broja analiziranih uzoraka njih više od 66 posto bilo je zaraženo mutiranim varijantama virusa.

26.3.2021.
13:16
Pixsell/Ilustracija
VOYO logo

U Bosni i Hercegovini u petak je ponovo zabilježen veliki dnevni broj novozaraženih koronavirusom jer je potvrđeno više od 1800 takvih slučajeva, dok su zdravstvene vlasti istodobno potvrdile sve veću cirkulaciju visokozaraznih mutiranih varijanti koronavirusa, uključujući južnoafričku.

Nakon testiranja nešto više od pet tisuća uzoraka zaraza je potvrđena kod 1869 osoba. Također je, po posljednjim podacima, 76 ranije zaraženih osoba preminulo u zadnja 24 sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BiH je u četvrtak imala 1965 novozaraženih, što je bio apsolutni rekord u jednom danu od izbijanja epidemije prije godinu dana, a visoke brojke bilježe se cijelog tjedna i na razini su vrhunca drugog vala epidemije iz studenog prošle godine.

Djelatnici Kliničkog centra u Banjoj Luci u petak su potvrdili kako je sekvencioniranjem uzoraka u njihovom laboratoriju potvrđeno kako sada i u BiH cirkulira južnoafrička varijanta koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisutnost te mutirane varijante, čija je oznaka 501W2, otkrivena je analizama 93 uzoraka prikupljenih u prvoj polovici ožujka, a utvrđeno je i kako je načešći mutirani virus među oboljelima britanski, oznake B117. Od ukupnog broja analiziranih uzoraka njih više od 66 posto bilo je zaraženo mutiranim varijantama virusa.

"Na žalost dvije trećine pacijenata su oboljele od tih varijanti. Takvi se virusi brže šire", kazao je ravnatelj banjolučkog kliničkog centra Vlado Đajić pojašnjavajući kako se kod osoba zaraženih tim varijantama virusa već za dan ili dva drastično pogoršava stanje pa ih se mora smještati u bolnice. 

BiH je u četvrtak dobila prvih 50 tisuća doza cjepiva protiv koronavirusa čiji su proizvođači Pfizer i AstraZeneca, a za sada nema jasnih rokova do kojih se može očekivati isporuka značajnijih količina od naručenih 1,23 milijuna doza za koje je već plaćeno 13 milijuna dolara.

Mediji u BiH opširno izvještavaju kako se zbog očevidnih problema u nabavci cjepiva i neizvjesnih rokova cijepljenja sve više građana te zemlje odlučuje cijepiti u Srbiji. Tamošnje su vlasti otvorile mogućnost svim državljanima BiH neovisno u prebivalištu cijepiti se na punktovima postavljenim na beogradskom velesajmu, a dovoljna im je samo bosanskohercegovačka putovnica te prethodna najava elektroničkom poštom. Prema dostupnim informacijama Srbija državljanima BiH trenutačno nudi cjepiva Covishield, proizvedena u Indiji po formuli AstraZenece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo