"Nisam još njemačka državljanka, ali od danas sam njemačka doktorica, onako baš službeno", napisala je na Twitteru Srpkinja koja je odlučila kao i drugih 50 tisuća Srba potražiti svoju sreću izvan granica zemlje, baš kao i što su isto odučili i mnogi državljani Hrvatske i BiH, piše Blic.rs.
'Ne brini se za nostalgiju'
Možda veće čuđenje javnosti izazvali su komentari koji su pokazali svu tugu masovne migracije koja se događa u svakoj zemlji regije.
Naime, kako je mlada srpska liječnica dobila dozvolu za rad njezina se diploma izjednačila s njemačkom.
"Ne znam da li da se veselim ili plačem. Žao mi je što svoj posao nisi mogla da radiš ovdje i za to dobiješ plaću koju zaslužuješ," jedan je od komentara.
Neki su joj poručili "ne brine za nostalgiju jer su svi s Medicinskog fakulteta i srednjih medicinskih škola već tamo", dok su treći, pridružujući se čestitkama, govorili da "i njih to uskoro čeka". Prema nekima upravo je odlaskom u Njemačku mlada doktorica vratila svoje dostojanstvo.
Ne zna se broj onih koji imaju hrvatsku putovnicu
Naime, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Njemačke, u 2015. godini u Njemačku je otišlo čak 24.616 Srba, a godinu dana kasnije 33.000. Ovaj broj znatno je veći ukoliko se zna da veliki broj građana u Srbiji ima hrvatsku putovnicu i da u Njemačku odlaze iz Hrvatske, odakle se godišnje oko 50.000 ljudi ode u Njemačku
Procjene su da je od 2000. godine iz Srbije u Njemačku otišlo više od 200 tisuća građana.