Riječ je o softveru koji prikuplja ogroman broj informacija iz velikog broja izvora poput Facebooka, Wikipedie i YouTubea, na način da ih generira te da aktualne materijale uspoređuje s onima iz prošlosti.
Na taj način, mišljenja je Shinn, mogu se, primjerice, predvidjeti politički nemiri, ali i teroristički napadi.
'Nanjušili' napad u Parizu
Kaže da je njegov tim uz pomoć tog softvera i komunikacije na društvenim mrežama učio "jasan signal" u danima koji su predhodili terorističkom napadu u Parizu 13. studenoga prošle godine. Posebno su istaknuli aktivnosti na Wikipediji, francuskom izdanju koje se odnosi na tzv. Islamsku državu.
Internet prepun korisnog materijala
"Internet je pun materijala koji nam mogu dati važne informacije o tome gdje i kada će napadači udariti sljedeći cilj", kazao je Richard Laurent a prenosi News.sky.
Tvrtka uz pomoć svog softvera prati stotine twitter feed-ova, 10.000 Wikipedia stranica i 50.0000 videa na YouTubeu. Ovakvim načinom sakupljanja i analiziranja informacija, mišljenja su, mogu ograničiti manipulacije i spriječiti da se na društvenim mrežama i servisima objavljuje neprimjeran sadržaj.
James Shinn je bivši CIA-in stručnjak za područje Istočne Azija stručnjak za CIA-u, a radio je i za američko Ministarstvo obrane.