Mnoštvo je službenih Twitter računa diljem svijeta u srijedu 15. ožujka progovorilo ruski i optužilo Njemačku i Nizozemsku za nacizam.
Pod hashtagovima #Nazialmanya (NaziNjemačka) ili #Nazihollanda (NaziNizozemska), objavljene su poruke na turskom jeziku, u kojima su upotrebljeni i nacistički simboli, a pratio ih je i link na video koji sadrži montirane dijelove Erdoganovih sjajnih javnih nastupa. U tvitovima se nalazila i poruka "Vidimo se 16. travnja", što je aluzija na datum održavanja referenduma u Turskoj.
>> Erdogan usporedio nizozemsku vladu s nacistima: 'Platit će za ovo i naučiti što je diplomacija!'
>> Poruka Erdoganu iz Srebrenice: 'Ostavite nas da živimo sa svojim bolom'
>> Erdogan optužuje Njemačku: 'Vaša praksa nije ništa drukčija od nacističke prakse u prošlosti'
Među hakiranim računima nalaze i onaj Europskog parlamenta, francuskog ministarstva gospodarstva i financija, sjevernoameričkog BBC-ja, ministarstva zdravstva Velike Britanije, francuskog konzervativnog političara Alaina Juppea, medija kao što su Die Welt, Forbes i Reuters Japan, kao i nekoliko nevladinih organizacija kao što su Amnesty International i UNICEF USA, prenosi Reuters. Na popisu hakiranih je čak i Starbucks.
Turski predsjednik Erdogan je nedavno optužio i Njemačku i Tursku za "nacističke prakse", nakon što su zemlje zabranile turskim dužnosnicima da vode kampanju za predstojeći referendum u Turskoj među tamošnjom dijasporom.
Glasnogovornik Twittera je rekao, za Reuters, da je platforma svjesna da je mnoštvo računa bilo hakirao, te da su poduzeli sve mjere kako se to ubuduće ne bi ponovilo.