Američki predsjednik Donald Trump odlučio je do kraja zaoštriti trgovinski rat s Kinom donijevši odluku da SAD od 24. rujna nametnu, za početak, 10 posto veće carine na kinesku robu vrijednu 200 milijardi dolara. Carine bi do kraja godine narasle do 25 posto, javlja CNN.
SAD je ove godine već uveo carine na kinesku robu u vrijednosti od 50 milijardi dolara. Ukupno će, s novim carinama, ovim sankcijama biti zahvaćeno više od polovice proizvoda koje Kina plasira na američko tržište. Carine se odnose na čak 6000 proizvoda među kojima su odjeća, voće, žitarice, sve vrste ribe i riža dok su neki, poput pametnih satova i dijelova za računala, izuzeti od carina.
Trump: Ako Kina uzvrati, nametnut ćemo dodatne carine
Kina je prethodno najavila da će oštro uzvratiti SAD-u u uslučaju uvođenja novih carina, ako one budu uvedene. Na prije uvedene američke carine na kinesku robu, Kina je odgovorila uvođenjem carina na američku robu u vrijednosti od 50 milijardi dolara. S druge strane, Trump je izjavio da je najnovija runda carina odgovor Kini na njene nepravedne trgovinske prakse koje, među ostalim, uključuju subvencije te propise prema kojima inozemne kompanije u nekim sektorima mogu dovoditi lokalne partnere.
"Bili smo vrlo jasni o tome kakve bi promjene trebalo napraviti i dali smo šansu Kini da se prema nama odnosi poštenije, no oni nisu pokazali volju da promijene tu praksu", rekao je Trump usput najavivši da će SAD, ako se Kina odluči na protuudar, nametnuti dodatne carine na kineske proizvode u vrijednosti od 267 milijardi dolara.
Kineski dužnosnik: Američka taktika neće dati rezultate
Novonametnute carine dovest će do pojeftinjenja američkih proizvoda što bi, smatra se, trebalo potaknuti Amerikance da više kupuju domaće proizvode. Trump je istaknuo kako je cilj osnažiti domaći biznis i dati potporu nacionalnoj ekonomiji.
Inače, Kina razmatra mogućnost slanja posebnog izaslanstva u Washington, a jedan je dužnosnik izjavio, pak, da novi potezi SAD-a neće utjecati na Kinu jer Peking ima na raspolaganju čitav niz sredstava za provedbu fiskalne i monetarne politike kako bi ublažio učinke američkih carina.
"Trump je beskompromisni biznismen koji nastoji izvršiti pritisak na Kinu radi dobivanja ustupaka u pregovorima. Smatram da takva taktika neće dati rezultate", izjavio je jedan kineski dužnosnik.