TRUMP USPIO UPLAŠITI HRVATSKU: / Okrenuli smo se protiv većine u UN-u, evo gdje smo se time svrstali

Image
22.12.2017.
11:02
VOYO logo

TRUMP ZBOG JERUZALEMA PRIJETI ČLANICAMA UN-a: Pokazuje li mišiće ili će zaista povući šokantan potez koji je najavio?

Image
TRUMP ZBOG JERUZALEMA PRIJETI ČLANICAMA UN-a: /

Pokazuje li mišiće ili će zaista povući šokantan potez koji je najavio?

Image
TRUMP ZBOG JERUZALEMA PRIJETI ČLANICAMA UN-a: /

Pokazuje li mišiće ili će zaista povući šokantan potez koji je najavio?

Hrvatska je jedna od šest zemalja Europske unije koje u četvrtak nisu glasovale za rezoluciju Opće skupštine UN-a kojom se SAD poziva da odustane od svog nedavnog priznanja Jeruzalema kao izraelske prijestolnice, poteza koji su međunarodni stručnjaci prozvali 'poljupcem smrti'. Na tome im je svima zahvalila američka veleposlanica pri UN-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, devet je zemalja (Sjedinjene Države, Izrael, Guatemala, Honduras, Togo, Mikronezija, Nauru, Palaos i Marshallski Otoci) glasovalo protiv rezolucije koju su inicirali Palestinci.

Palestina zadovoljna rezultatom glasovanja

Dakle, 35 zemalja bilo je jučer suzdržano, dok 21 zemlja nije sudjelovala u glasovanju, a pretpostavlja se kako je razlog za to politika zastrašivanja koju je provodio američki predsjednik Donald Trump u danima uoči glasovanja, a koja je kulminirala njegovom prijetnjom da će SAD ukinuti financijsku pomoć zemljama koje će glasovati protiv te zemlje u UN-u. Prijetnju je pojačala i veleposlanica Haley rekavši da će "zapisati" tko je glasovao protiv Amerikanaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Čini se da je ta prijetnja imala odjeka jer je nekoliko država koje inače glasuju u korist Palestine na sličnim raspravama bilo protiv ili je ostalo suzdržano oko ove rezolucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska se našla u društvu zemalja kao što su Sijera Leone, Ruanda, Uganda, Zambija, Demokratska Republika Kongo, Fidži, Filipini, Meksiko, Gvatemala, Bosna i Hercegovina, Turkmenistan, Trinidad i Tobago. Od zemalja EU-a tako su glasovale još i Češka, Mađarska, Poljska i Rumunjska, dok se Latvija nije pojavila na glasovanju. Ostale članice bile su za rezoluciju. Među suzdržanima su bile i države poput Australije, Kanade, Meksika i Argentine.

Kompletnu listu zemalja koje "nisu okrenule leđa" SAD-u, objavila je na svom Twitteru američka veleposlanica pri UN-u Nikki Haley, a tom se prilikom i zahvalila tim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je 6. prosinca prekinuo desetljećima dugu američku politiku i odlučio premjestiti američko veleposlanstvo iz Tel Aviva u Jeruzalem, a tim je kontroverznim potezom navukao bijes muslimanskog svijeta. Novinarka BBC-ja Nada Tawfik u svojoj je jučerašnjoj analizi navela kako se iz pozicije službenog Washingtona prepoznavanje Jeruzalema kao glavnog grada Izraela i donošenje odluke o premještanju veleposlanstva, zapravo vidi kao suvereno pravo američke države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U isto vrijeme, mnogi američki saveznici oštro odbacuju tešku Trumpovu retoriku kao praznu prijetnju. Jedan iskusan diplomat na visokoj poziciji mi je rekao kako je bilo jasno da će se Trumpova administracija zauzeti za Izrael u UN-u, no kako istodobno sumnja da će Washington ukinuti financijsku pomoć zemljama koje glasuju za rezoluciju UN-a. Tu je naveo primjer Egipta, zemlje koja je financirala neuspjelu mjeru Vijeća sigurnosti na kojoj se temelji nacrt rezolucije o kojoj se glasovalo u Općoj skupštini. Ono što je sigurno jest to da će Sjedinjene Američke Države postati izolirane na glasovanju, što je još jedna poruka svijeta predsjedniku Trumpu da se ne slaže s njegovom politikom prema Palestini”, napisala je Tawfik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trumpova kontroverzna odluka donesena početkom ovog mjeseca naišla je na odobravanje izraelske strane, no arapski i palestinski čelnici već su ranije upozorili kako će ona ugroziti mirovne pregovore između spomenutih zemalja pa je tako Saudijska Arabija, inače saveznik SAD-a u operacijama na Bliskom istoku, ovaj čin američkog predsjednika ocijenila “zlobnom provokacijom muslimana”.

U Jeruzalemu inače, koegzistiraju judaizam, islam i kršćanstvo, a taj je grad podijeljen na izraelski i istočni palestinski dio koji su Izraelci anektirali 1967. Međunarodna zajednica dosad je odbijala priznati izraelsko svojatanje Jeruzalema te se sva diplomatska predstavništva nalaze u Tel Avivu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasovanje u Općoj skupštini sazvano je, pak, na zahtjev arapskih i muslimanskih država nakon što je SAD kao stalni član Vijeća sigurnosti u ponedjeljak stavio veto na tu istu rezoluciju tijekom glasovanja u tom tijelu. Preostalih 14 članica Vijeća glasovalo je za rezoluciju.

Trumpove učestale kritike UN-a

Većina zapadnih i arapskih saveznika Washingtona glasovalo je za mjeru. Neki od njih, poput Egipta, Jordana i Iraka, veliki su primatelji američke vojne ili ekonomske pomoći, no američka prijetnja o rezanju sredstava nije istaknula nijednu državu poimence.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa jučerašnje je glasovanje proglasio "pobjedom za Palestinu", dok ga je izraelski premijer Benjamin Netanyahu odbacio.

Status Jeruzalema jedna je od najvećih prepreka mirovnom sporazumu između Izraelaca i Palestinaca, a međunarodna zajednica ne piriznaje izraelski suverenitet nad cijelim gradom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naša odluka ne prejudicira nikakvo pitanje konačnog statusa, uključujući ono o granicama Jeruzalema. Ona ne sprječava rješenje o dvjema državama ako se dvije strane dogovore", istaknula je Haley u Skupštini. Francuski veleposlanik u UN-u Francois Delattre priopćio je kako izglasana rezolucija "samo potvrđuje mjere međunarodnog prava oko Jeruzalema". Francuska je također glasovala za rezoluciju. Netanyahu ju je prozvao "apsurdnom".

"Jeruzalem je naša prijestolnica, uvijek je to bio i uvijek će biti. No cijenim činjenicu da sve veći broj država odbija sudjelovati u ovom teatru apsurda", poručio je izraelski čelnik u videosnimci objavljenoj na svojoj Facebook stranici. Iranski ministar vanjskih poslova Mohamed Džavad Zarif na Twitteru je napisao kako je ovo glasovanje jasno međunarodno odbacivanje "nasilničkog zastrašivanja" Trumpove administracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je već ranije bio kritičan prema UN-u, žaleći se o veličini iznosa koje Washington daje svjetskoj organizaciji.

Na večeri s veleposlanicima Vijeća sigurnosti u travnju ove godine požalio se što SAD sam daje više od 22 posto sredstava za proračun organizacije, te gotovo 30 posto financija za mirotvorne misije, "što je nepravedno".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Netanyahu: 'Cijenim činjenicu da sve veći broj država odbija sudjelovati u ovom teatru apsurda'

Tijekom govora na Američko-izraelskom odboru za javne poslove (AIPAC) u ožujku naglasio je kako je UN "krajnje slab i nekompetentan", dodavši kako ta institucija "nije prijatelj demokracije", "nije prijatelj slobode", a niti Sjedinjenih Država i Izraela.

Prema podacima američke humanitarne agencije USAID, Washington je 2016. UN-u dao 13 milijardi dolara ekonomske i vojne pomoći za države subsaharske Afrike, te oko 1,6 milijardi dolara državama u istočnoj Aziji i Oceaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD je dao gotovo 13 milijardi dolara državama na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, 6,7 milijardi onima u južnoj i središnjoj Aziji, 1,5 milijardi europskim i euroazijskim državama, te 2,2 milijarde državama zapadne hemisfere, stoji u podacima USAID-a.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo