Nakon što je jučer Sjeverna Koreja ispalila balistički projektil koji je prešao preko teritorija Japana, Južna Koreja je reagirala tako što su južnokorejski lovci F-15 bacili osam teških bombi MK-84 na vojni poligon smješten blizu granice sa Sjevernom Korejom, prenosi CNN.
Akciju je naredio južnokorejski predsjednik Moon Jae-In. Mediji prenose kako je Južna Koreja htjela poslati nedvosmislenu poruku susjedima i demonstrirati sposobnost svoje vojske u slučaju napada.
>> Sjeverna Koreja ispalila projektil prema Japanu: vlasti građanima poručile - pronađite sklonište!
Američki predsjednik Donald Trump je nakon što je Sjeverna Koreja ispalila raketu iznad Japana, rekao da su "sve opcije na stolu" oko američkog odgovora na tu provokaciju.
Sjevernokorejski test rakete, najprovokativniji dosad, dogodio se u vrijeme zajedničkih godišnjih vojnih vježbi Sjedinjenih Država i Južne Koreje na Korejskom poluotoku, što Pjongjang smatra pripremom za invaziju.
Sjeverna Koreja je već izvela desetak takvih testova pod mladim vođom Kim Jong-Unom, posljednji put u subotu, no lansiranje iznad Japana je rijetko.
Trump je izjavio da je svijet "jasno i glasno" primio posljednju poruku Sjeverne Koreje.
"Ovaj režim je signalizirao svoj prijezir prema susjedima, svim članovima Ujedinjenih naroda i minimalnim standardima prihvatljivog međunarodnog ponašanja", stoji u Trumpovom priopćenju kojeg je objavila Bijela kuća.
"Prijeteće i destabilizirajuće akcije samo povećavaju izolaciju sjevernokorejskog režima u regiji i među svim državama svijeta. Sve su opcije na stolu", dodao je američki čelnik.
Trump je u utorak razgovarao s japanskim premijerom Shinzom Abeom s kojim se složio da Sjeverna Koreja "predstavlja veliku i rastuću izravnu prijetnju Sjedinjenim Državama, Japanu i Južnoj Koreji, kao i državama diljem svijeta", istaknula je Bijela kuća.
"Predsjednik Trump i premijer Abe obvezali su se da će povećati pritisak na Sjevernu Koreju i učiniti najviše što mogu kako bi uvjerili međunarodnu zajednicu da učini isto", stoji u priopćenju.
Sjeverna Koreja i Sjedinjene Države tehnički su i dalje u ratu zbog toga što je njihov sukob koji je trajao od 1950. do 1953. završio primirjem, a ne mirovnim sporazumom. Pjongjang tvrdi kako se unatoč međunarodnom pritisku neće nikad odreći svojih programa naoružanja jer ih smatra nužnim za obranu od SAD-a i njegovih saveznika, prenosi CNN.