Američki predsjednik Donald Trump u subotu navečer zatražio je od Europe da uzme na stotine boraca Islamske države uhvaćenih u Siriji, uz prijetnju da će ih SAD u protivnom pustiti na slobodu.
"Sjedinjene Države traže od Britanije, Francuske, Njemačke i ostalih europskih saveznika da preuzmu natrag preko 800 boraca Islamske države koje smo ulovili u Siriji i da im sude", napisao je Trump u bujici poruka na Twitteru.
VEZANE VIJESTI
- Tjeraju ga u teretanu, ali neće: Trump i dalje jede hamburgere, na korak je do pretilosti
- Trump povlači potez kojim bi mogao žestoko zaratiti: 'Radili su to i drugi predsjednici, još od 1977.'
"Kalifat je pred propašću. Alternativa nije dobra ako ćemo ih morati pustiti", dodao je Trump.
"Amerika ne želi vidjeti borce ISIL-a kako preplavljuju Europu, a očekuje se da će tamo otići", naglasio je Trump.
"Puno radimo i toliko mnogo trošimo, vrijeme je da i drugi preuzmu posao za koji su sposobni. Povlačimo se nakon stopostotne pobjede nad kalifatom", poručio je Trump.
Njegovi tvitovi dolaze u vrijeme kada je potpredsjednik Mike Pence pozvao ostale saveznike da preuzmu inicijativu u Siriji nakon što se povuku američki vojnici.
Na marginama sigurnosnog summita u Muenchenu, Pence je rekao novinarima kako SAD želi da i ostale zemlje ponude svoje vojnike i druge resurse kako bi osigurali Siriju.
"Tražimo od drugih zemalja da nam se pridruže i ponude resurse i podršku te osoblje potrebno za osiguravanje područja, i da spriječimo (Islamsku državu) ili bilo koju drugu ekstremističku organizaciju da se oformi i preuzme njihov teritorij", rekao je Pence.
Trump je u prosincu zabrinuo saveznike kada je iznenada najavio povlačenje američkih vojnika iz Sirije tvrdeći da je Islamska država već pobijeđena.
Kritičari su upozoravali da teroristička organizacija nije pobijeđena te da povlačenje može dovesti do oživljavanja sukoba, a saveznici SAD koji su u regiji nisu samostalno sposobni za takav izazov.
Sirijske demokratske snage (SDF), pod podrškom SAD-a i vodstvom Kurda, pokrenuli su napad prošlog tjedna kako bi izbacile islamiste iz sela Baghuz, jedinog preostalog područja pod kontrolom Islamske države u blizini granice s Irakom.
Također postoji bojazan, da će bez prisustva SAD-a, Turska pokrenuti napad protiv SDF-a, gdje su pretežito snage Kurdskih narodnih obrambenih snaga (YPG).
Turska smatra YPG ogrankom separatističkog pokreta Radničke stranke Kurdistana (PKK), protiv kojeg se već desetljećima bori na jugu zemlje.