No po svemu sudeći i kada bude poznat pobjednik to neće biti kraj priče. Barem ako taj pobjednik ne bude Trump. Iz njegovog tima najavljuju sudske tužbe, zahtjeve za ponovnim brojanjem, osporavanje glasova pristiglih poštom. Uglavnom Amerika i svijet će se izgledno još neko vrijeme baviti rezultatima američkih izbora.
'Mislite da smo glupi?'
Joe Biden već je otvorio web stranicu za prijelazno razdoblje do useljenja u Bijelu kuću. Donald Trump preko Twittera objavljuje svoje misli koje se uglavnom svode na to kako se odvija prijevara birača u režiji demokrata.
''Svi ste svjesni da je predsjednik Trump pobijedio u ovoj državi. Sada smo službeno Pennsylvaniju proglasili Trump državom dok se ne prebroji i posljednji glas'', kazao je Corey Lewandovski, voditelj Trumpove kampanje.
Trumpov pravni tim najavljuje kako će iskoristiti svaku mogućnost da istjera pravdu.
''Mislite li da smo glupi? Mislite da smo budale? Znate, demokrati doista misle da ste glupi, da ste budale. I zato vas nazivaju žalosnima i napuhanima. Stoga ćemo se držati ovoga. Pobijedit ćemo na ovim izborima. Zapravo smo već pobijedili u poštenom prebrojavanju glasova'', izjavio je Rudy Giuliani, odvjetnik Donalda Trumpa.
No problem kod tužbi nastaje iz dva razloga. Prvi je da Amerika nema središnju izbornu komisiju nego svaka država ima svoja pravila i načine postupanja. Drugi je što su rokovi za tužbe kratki.
Do 8. prosinca države moraju prebrojiti glasove i odrediti pobjednika, do 23. prosinca elektorski glasovi moraju stići u Washington, 3. siječnja se objavljuju konačni rezultati, 17 dana poslije je inauguracija. Da bi se došlo do Vrhovnog suda, žalbe moraju prvo proći sudove u svakoj državi posebno. Pravni stručnjaci dvoje oko uspjeha takvih akcija osobito zbog toga što Trump ne slijedi isti princip.
''Nevjerojatno je neprimjereno, opasno i neodgovorno to što Predsjednik tvrdi da ima pravo objaviti da se brojenje glasova mora zaustaviti ako on vodi, a mora se nastaviti ako gubi'', rekla je Lisa Graves, bivša pomoćnica državnog odvjetnika.
Iz država u kojima se još broje glasovi poručuju kako je proces brojanja spor samo zato što je puno glasova stiglo poštom, i odbacuju mogućnost bilo kakvog namještanja rezultata.
''Naš je cilj osigurati da budemo transparentni, ali i u potpunosti točni te da javnost, svi vi, možete vjerovati rezultatima kao točnom odrazu volje ljudi'', izjavila je Jocelyn Benson, državna tajnica Michigana.
No dok se svijet zabavlja američkim postizbornim kaosom, u samim Sjedinjenim Državama polako počinju nemiri. Manjih sukoba je bilo od Portlanda do Phoenixa. Prosvjeduju pobornici obojice kandidata, policija čuva veći dio izbornih mjesta na kojima se broje glasovi. Priča o američkim predsjedničkim izborima neće tako brzo završiti.