TRUMP IZLAZI IZ DESETLJEĆIMA STAROG UGOVORA O KONTROLI NUKLEARNOG NAORUŽANJA: /

Što točno stoji iza toga?

Image
Foto: afp

Donald Trump je najavio da će SAD izaći iz ugovora o kontroli nuklearnog naoružanja

29.10.2018.
11:24
afp
VOYO logo

Što se nalazi iza odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa da odbaci desetljećima star ugovor o kontroli nuklearnog naoružanja, pitanje je s kojim se pozabavio CNN, razmotrivši neke čimbenike koji bi mogli biti u igri te posljedice takve odluke.

Predsjednik Donald Trump je u subotu rekao novinarima da namjerava povući SAD iz Sporazuma o eliminaciji nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa (INF). Kao razlog za takav potez naveo je navodno višegodišnje kršenje sporazuma od strane Rusije te kineski raketni arsenal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SVIJET JE PRED NOVIM HLADNIM RATOM: /

Trump prijeti jačanjem nuklearnog arsenala, ekspresno reagirala i Moskva

Image
SVIJET JE PRED NOVIM HLADNIM RATOM: /

Trump prijeti jačanjem nuklearnog arsenala, ekspresno reagirala i Moskva

Međutim, neki analitičari vide pravi razlog za ovakvu odluku u odbojnosti Trumpove administracije prema međunarodnim sporazumima te stajališta savjetnika za nacionalnu sigurnost Johna Boltona.

Potpisivanje sporazuma 1987. godine bilo je primljeno pozitivno kao prijelazni trenutak tijekom zadnjih dana Hladnog rata. Sporazum je pomogao sa kugle zemaljske ukloniti na tisuće projektila s dometom od 500 do 5400 kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD optužuje Rusiju za kršenje sporazuma

SAD je već dugo vremena optuživao Rusiju za kršenje sporazuma putem implementacije ugovora koji krši raketni program.

Time što će se povući iz sporazuma, SAD će biti u mogućnosti razviti slične projektile, tako da su mnogi analitičari zabrinuti da bi povlačenjem SAD-a mogla započeti utrka u naoružavanju. S druge strane, neki tvrde da bi povlačenje SAD-a zapravo moglo pomoći Rusiji jer će moći kriviti SAD za gašenje ugovora.

Rusija bi mogla profitirati

Bivši službenik State Departmenta i ekspert za kontrolu naoružanja, Steven Pifer izjavio je da ruski službenici vjerojatno slave vijest te da će SAD biti okrivljen za gašenje sporazuma.

Ruski razvoj krstarećih projektila je relativno napredniji, tako da bi Moskva u slučaju gašenja sporazuma mogla početi s još raširenijim uvođenjem 9M729 krstarećih projektila i balističkih raketa srednjeg dometa, smatra Pifer dodavši da SAD trenutno nema projektile koji bi mogli konkurirati ruskim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši glasnogovornik State Departmenta John Kirby također se složio da Moskva od takve odluke SAD-a ima koristi.

"Pruža Putinu pobjedu i omogućava mu ubrzavanje razvoja tih sposobnosti", rekao Kirby, dodavši da će sad moći još očitije kršiti sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je uložila velike novce u razvoj projektila

Od 1987. godine kineska vojska je prošla dramatičnu modernizaciju. Kina je investirala milijarde dolara u nabavu novog oružja, posebno u razvoj projektila. Prema riječima viših američkih vojnih čelnika, da je Kina potpisnica sporazuma INF, oko 95 posto od otprilike 2000 balističkih i krstarećih projektila bilo bi u prekršaju.

Neki kritičari, uključujući republikanskog senatora Toma Cottona, smatraju da je upravo Kina razlog zašto bi SAD trebao zbog nacionalnih interesa razmisliti o napuštanju sporazuma.

Kirby je rekao da je kineski arsenal projektila dobar razlog za zabrinutost te da bi se SAD mogao suprotstaviti tome oslanjanjem na prednosti u krstarećim projektilima s mora, koji nisu kontrolirani sporazumom INF.

Je li Bolton u pozadini odluke o napuštanju sporazuma?

Neki analitičari su ukazali na riječi Johna Boltona u komentaru iz 2011. prije nego što su javno objavljena ruska kršenja ugovora. Bolton je tada tvrdio da bi SAD trebala napustiti sporazum INF, a kao razlog naveo je iranski raketni program.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Bolton u tom komentaru rekao da stajališta koja je iznio neće nužno biti i službene politike koje će voditi u uredu, od kada je postao dio administracije redovito je kritizirao ono što vidi kao kršenje suvereniteta SAD-a.

Kirby je rekao da vjeruje kako se upravo Bolton nalazi u pozadini odluke koja se slaže s njegovom odbojnošću prema multilateralnim dogovorima i sporazumima, posebno prema onima koji ograničavaju slobodu američkog djelovanja. Njemu je također interesantno da ni State Department ni Pentagon nisu objavile nikakvu izjavu vezano za povlačenje SAD-a iz sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolton bi trebao razgovarati o ugovoru s ruskim službenicima sljedeći tjedan tijekom puta u Moskvu.

Reakcija Kongresa nije ujednačena

Neki su članovi američkog Kongresa iskazali svoje protivljenje odluci o izlasku iz sporazuma.

"Nema sumnje da je Rusija odgovorna za propadanje sporazuma INF. Međutim, povlačenje iz sporazuma, bez sveobuhvatne strategije za rješavanje pozadinskih strateških implikacija i bez konzultiranja Kongresa ili naših saveznika, prijeti dugoročnim sigurnosnim interesima SAD-a", rekao je demokrat i senator Robert Menendez.

Republikanski senator Bob Corker izjavio je za CNN kako misli da je Trumpova najava zapravo napor kako bi se Rusija vratila pridržavanju sporazuma. Nada se da je u pitanju takav jedan taktički potez prijetnje izlaskom kako bi se druga strana natjerala na poštivanje te da će se smisliti način da SAD ostane u sporazumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitna potpora europskih saveznika

Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas kritizirao je Trumpovu odluku koje je za "žaljenje". Smatra da takva odluka predstavlja težak problem za Njemačku i Europu.

Mnogi europski dužnosnici podsjetili su na raketnu krizu 1980-ih godina kada je sovjetsko razmještanje raketa SS-20 u zemljama Varšavskog pakta izazvalo politička razmimoilaženja vezano za potporu SAD-ova kontrarazmještanja projektila Pershing.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako SAD ima namjeru razviti i tražiti ubacivanje projektila srednjeg dometa kako bi se suprotstavili ruskom raspoređivanju, trebat će potporu europskih saveznika, što nije nužno da će i bezuvjetno dobiti.

Utjecaj na pregovore s Iranom i Sjevernom Korejom

Kirby je rekao da bi odluka o napuštanju ugovora vjerojatno umanjila njihovu vjerodostojnost pri pregovorima o reduciranju raketnih skladišta Sjeverne Koreje i Irana.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo