'kuha' se na dalekom istoku / Trump dodatno pojačao retoriku, ministar obrane nije toliko odvažan: 'Rat sa Sjevernom Korejom bio bi katastrofalan'

Image

'Ako Sjeverna Koreja čak i pomisli na napad na bilo koga koga volimo ili predstavljamo, ili na nas, trebala bi biti vrlo, vrlo nervozna', izjavio je Trump

11.8.2017.
7:00
VOYO logo

Američki predsjednik Donald Trump pojačao je svoju retoriku protiv Sjeverne Koreje u četvrtak rekavši da bi ta zemlja trebala biti "vrlo, vrlo nervozna" čak i ako pomisli na napad na SAD ili njegove saveznike, nakon što je Pjongjang objavio da razmatra plan o raketnom napadu u blizini američkog pacifičkog teritorija Guama.

"Narod ove zemlje je siguran. Naši su saveznici sigurni. I reći ću vam ovo: Sjeverna Koreja bolje neka razmisli što radi ili će ju snaći nevolja kao malo koju zemlju u svijetu", rekao je Trump novinarima u New Jerseyu, gdje se sastao sa svojim dužnosnicima za sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Daleko od ublažavanja tona nakon što je u utorak rekao da će svaka prijetnja Pjongjanga biti "dočekana s vatrom i bijesom kakve svijet nikad nije vidio", Trump je rekao da te izjave možda nisu išle dovoljno daleko.

"Možda to nije bilo dovoljno čvrsto. Oni to već dugo rade našoj zemlji, mnogo godina. I već je vrijeme da se netko zauzme za ljude ove zemlje i za ljude u drugim zemljama", dodao je Trump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan hoće li razmotriti preventivni napad na Sjevernu Koreju kako bi se spriječio nuklearni napad na SAD, Trump je odgovorio: "Vidjet ćemo što će se dogoditi".

"Ako Sjeverna Koreja čak i pomisli na napad na bilo koga koga volimo ili predstavljamo, ili na naše saveznike, ili na nas, trebala bi biti vrlo, vrlo nervozna. Reći ću vam nešto. I trebali bi biti vrlo nervozni. Jer će im se dogoditi stvari za koje nikad nisu mislili da su moguće", dodao je Trump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mattis: Rat sa Sjevernom Korejom bio bi katastrofalan

Mogući rat između Sjedinjenih Država i Sjeverne Koreje bio bi "katastrofalan", priznao je u četvrtak američki ministar obrane Jim Mattis pritom uvjeravajući da će SAD biti spreman bude li potrebno. 

"Rat je dobro poznata tragedija, nema potrebe crtati ga, on bi bio katastrofalan", rekao je prvi čovjek Pentagona u vrijeme kada je predsjednik Donald Trump udvostručio žestoku retoriku prema Sjevernoj Koreji, prenosi agencija AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar obrane je rekao da je njegova odgovornost pripremiti vojne opcije bude li potrebno, ali da SAD zagovara diplomatski pristup sjevernokorejskog prijetnji.

Sjeverna Koreja radi plan za napad na Guam

Sjevernokorejski mediji su u četvrtak izvijestili da će do sredine kolovoza Sjeverna Koreja napraviti plan lansiranja četiri rakete srednjeg dometa na američki pacifički teritorij Guam i predstavit će ga svom čelniku Kim Jong Unu koji će donijeti odluku o daljnjim koracima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neuobičajeno detaljno izvješće o planu napada pridonijelo je nastavku eskalacije napetosti između Pjongjanga i Washintona nakon što je američki predsjednik Donald Trump upozorio Sjevernu Koreju da će se suočiti s odmazdom ako ne prestane prijetiti SAD-u.

Sjevernokorejska službena novinska agencija KCNA nazvala je Trumpovu prijetnju "gomilom gluposti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Normalan dijalog nije moguć s takvim nerazumnim čovjekom i tu djeluje samo apsolutna sila", navodi agencija. 

Sjeverna Koreja objavila je u srijedu da "pažljivo razmatra plan o otvaranju vatre na područja oko Guama strateškom balističkom raketom srednjeg do dugog dometa Hwasong-12".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tropski otok Guam, najveći od Marijanskih otoka u regiji Mikronezije zapadnog Tihog oceana, smatra se američkim teritorijem od 1898. 

Taj mali otok od samo 544 četvornih kilometara, na kojemu živi 160.000 ljudi, nalazi se oko 2000 kilometara istočno od Filipina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japan je izvršio invaziju na Guam nakon napada na Pearl Harbour 1941. godine, ali je on vraćen pod američku vlast 1944. i postao je velika američka vojna baza.

Guam je bio ključan u američkoj vojnoj strategiji u Korejskom ratu od 1950. do 1953. a važan je bio i tijekom Vijetnamskog rata kao baza za bombardere upućivane u misije u jugoistočnoj Aziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanovnici Guama su američki građani po rođenju, ali nemaju pravo glasovanja na američkim izborima.

ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo