'NIKOME NE TREBA RAT' /

Dvije europske zemlje najavile mogućnost slanja vojnika u Ukrajinu: Treba li Europi vlastita vojska? Evo vaših odgovora

Image
Foto: Shutterstock

Zelenski je rekao da bi Europa trebala imati vlastitu vojsku kako njezina sigurnost ne bi ovisila o SAD-u i kako bi se mogla obraniti od moguće šire ruske invazije

17.2.2025.
10:39
Shutterstock
VOYO logo
VOYO logo

Švedska ne odbacuje slanje vojske u Ukrajinu u sklopu mirotvornih snaga nakon rata, prenosi švedski državni radio u ponedjeljak izjavu ministrice vanjskih poslova.

Šefica švedske diplomacije Maria Malmer Stenergard to je rekla nakon objave britanskog premijera Keira Starmera koji je spreman poslati britanske snage u Ukrajinu radi održavanja mira, pokušavajući time pokazati Sjedinjenim Državama da europske zemlje moraju imati ulogu u razgovorima o završetku rata, piše Reuters.

"Prvo moramo ispregovarati pravedan i održiv mir koji poštuje međunarodno pravo i Ukrajinu te prije svega osigurava da se Rusija jednostavno ne povuče, ponovno se osnaži i za samo nekoliko godina napadne Ukrajinu ili neku drugu zemlju", rekla je Stenergard.

Image
NE GOVORI TO OLAKO /

Britanski premijer: 'Spreman sam poslati vojnike u Ukrajinu, ako...'

Image
NE GOVORI TO OLAKO /

Britanski premijer: 'Spreman sam poslati vojnike u Ukrajinu, ako...'

"Jednom kad postignemo takav mir, moramo osigurati da ga se može zadržati, a tada naša vlada ništa ne isključuje", dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stav ukrajinskog predsjednika

Podsjetimo, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je Europu u subotu da formira svoje oružane snage ako SAD povuče svoje vojnike iz Starog kontinenta.

Zelenski je rekao da bi Europa trebala imati vlastitu vojsku kako njezina sigurnost ne bi ovisila o SAD-u i kako bi se mogla obraniti od moguće šire ruske invazije.

Ovu temu komentirao je i hrvatski premijer Andrej Plenković, koji je sudjelovao na konferenciji o sigurnosti u Münchenu. Rekao je da europski čelnici dosad nisu ozbiljno razgovarali o osnivanju europske vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Europska unija ima različite postrojbe u koje vojnike delegiraju različite skupine zemalja, za posebne misije i aktivnosti. No, o tome da se sada odjednom stvori jedna velika zajednička europska vojska, o tome nekih supstancijalnih razgovora dosad nije bilo", poručio je.

Rezultati naše ankete

U našoj anketi pitali smo vas, treba li Europi vlastita vojska. Čak 68 posto vas odgovorilo je potvrdno, a 26 posto misli da Europi vlastita vojska nije potrebna. Sedam posto ispitanika kaže da ne zna.

Image
Foto: Danas.hr

Komentari naših čitatelja

Komentirali ste ovu temu i na našem Facebook profilu, izdvajamo neke od odgovora:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da, treba pod hitno. Trebala je imati ima 30 godina", rekao je Marinko.

"Europa je dobar dio prosperiteta ostvarila na temelju Američkog ulaganja u oružje i ruskog jeftinog plina i nafte. Izgleda kako su ti dani prošlost, i shvatilo se kako nema besplatnog ručka. Hoćeš biti siguran, imaj svoju vojsku i oružje, a to košta", komentirao je Nikša.

"Nikome ne treba rat. Čemu sve to? Što niste ništa naučili iz prošlosti", komentirao je Marin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pa što će im, imaju NATO vojsku", rekao je Branimir.

one 171
SUTRA
VOYO logo
Još iz rubrike