Prošlog mjeseca pronađena je beba u vreći u jednom od bogatijih dijelova Caracasa, a jednogodišnjeg dječaka netko je ostavio u kartonskoj kutiji u gradu Ciudad Guayana, piše Daily Mail.
Milijuni gladuju
Milijuni gladuju, zemljom vlada nestašica hrane i lijekova, a zbog prosječnih primanja od oko 50 dolara na mjesec (360 kuna) cvate crno tržište na kojem se prodaje baš sve, pa čak i djeca.
Obitelji ostavljaju djecu u sirotištima, daju državi da se brine za njih s obzirom na to da si ih ne mogu priuštiti, majke tek rođene bebe ne vode kući iz bolnice već ih tamo ostavljaju, očajne obitelji poklanjaju svoju djecu drugim obiteljima, a u najgorem slučaju ostavljaju ih i u smeću.
Pretrpana sirotišta
Sirotišta su pretrpana, a nadležne službe više ni ne vode službene statistike o napuštenoj djeci jer ih ima previše.
Ona nešto starija djeca, prepuštena sama sebi odaju se kriminalu, prostituciji, drogi, drugi izbor je umiranje od gladi. Prihodi u ovoj zemlji iznimno su niski, a cijene hrane toliko su visoke da neke namirnice stoje više nego u SAD-u.
Roditelji daruju djecu
Pobačaji su u Venezueli zabranjeni, a s obzirom na nestašicu lijekova i cijenu istih, do kontracepcije je gotovo nemoguće doći.
Zulay Pulgar (45), majka sedmero djece, morala je svoju kćer dati susjedima koji imaju petero djece, jer nemaju dovoljno hrane.
Obitelj Pulgar živi od penzije oca gospođe Pulgar koja iznosi oko šest dolara na mjesec. Njihov se doručak uglavnom sastoji od kruha i kave, dok za ručak i večeru jedu rižu, bez priloga.
Susjeda Nancy Garcia (54) koja radi u lokalnoj trgovini, uzela je djevojčicu da se brine o njoj te rekla da je malena nju i njezinog muža počela zvati mama i tata.
Nisu mogli gledati kako dijete gladuje
Kaže da su je primili su svoj dom, iako imaju već petero svoje djece, jer nisu mogli gledati kako djevojčica gladuje.
'Moj muž, djeca i ja učimo je kako da se ponaša, kako da uči, odijeva se i govori', rekla je Garcia.
Iako je tužna što je morala dati svoje dijete, Zulay kaže kako joj je drago što djevojčica sada živi bolje i što uopće živi jer da je ostala sa svojom pravom obitelji vjerojatno ne bi bila živa.
Puno posla za socijalnu službu
Svakog dana u socijalnu službu javlja se sve više roditelja koji mole da preuzmu brigu o njihovoj djeci, ali i službe se bore s nedostatkom novca.
'Ljudi su očajni, dolaze i plaču, ne mogu prehraniti djecu', rekla je socijalna radnica.