"Jučer smo prikupili više od dvije tone mrtve ribe koju je voda donijela na obalu. Danas ista slika. Obala puna uginule ribe, a na vodi se bjelasaju mrtve ribe", kaže koncesionar sportsko-ribolovnih prava na Buškom jezeru Ante Dozan, dodajući kako opet spremaju novu sanaciju.
No, prema riječima predsjednika Mjesne zajednice Prisoje Stanka Sučića, ovo nije prvi put da se ekoincident dogodio. Slična slika ponavlja se svakog proljeća, no sada je poprimila katastrofalne razmjere.
"Ne samo zbog pomora ribe, nego i zbog toga što stoka ne može piti vodu iz jezera. I ne znam je li itko javio upravi vodovoda Josip Jović da je vjerojatno zagađeno crpilište koje se nalazi praktično u jezeru. A tu vodu koristi Dalmacija, od Aržana do Šestanovca i od Tijarice do Imotskog i Slivna. A zna se tko zagađuje jezero. To je farma Šišović, koja sav đubar i smrad od 1.200 krava ispušta u rijeku Šujicu, pa onda sve to kroz ponor dođe u jezero", optužuje Sučić.
Njegove tvrdnje županijski inspektor Draško Dalić iz Livna ne može potvrditi.
"Pretpostavljamo da je zagađenje nastalo raspadom organskih tvari, pri čemu se stvara puno nitrata, pa su ribe ostale bez kisika. Mi smo uzeli uzorke vode i poslali Institutu Veterinarskog fakulteta u Sarajevu. Ali smo također iste uzorke spremili Veterinarskom fakultetu u Zagreb, koji doduše nije mjerodavan, ali... . Tek onako, da usporedimo nalaze", kazao je Dalić.
No, na pitanje zašto je uzorke slao i u institut koji zato nije nadležan, Dalić ipak odgovara malo drugačije. Priznaje pak da je posjetio farmu Šišović i vidio katastrofalnu situaciju, gdje sav otpad s farme kanalima ide u rijeku Šujicu, no da zapisnik nitko nije želio potpisati. Budući da je, piše Slobodna Dalmacija, inspektor dobio informaciju kako se na Institut u Sarajevu vrši pritisak da se daju "povoljni rezultati analize", uzorke je poslao i u Zagreb.